banner5

banner4

banner18

Sinan Oğan CNN TÜRK'e konuştu: Sesi çok çıkanları değil, sessiz çoğunluğu dikkate aldım

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda son günlere girildi. Kritik tarihe doğru milliyetçi oyların hangi adaya gideceği ise merak konusu. Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan ilk turda resmi turlara göre yüzde 5,17 oranında oy almıştı. Oğan ikinci turda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyeceğini açıkladı. Oğan'ın adayı olduğu ATA İttifakı'nın bileşenlerinden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı. CNN Türk Özel Haberler Şefi, Fulya Öztürk Oğan'ı konuk etti. Oğan açıklamalarında, desteğinin ciddi oy getireceğini dile getirerek 'Sesi çok çıkanları değil, sessiz çoğunluğu dikkate aldığını söyledi.

GÜNDEM 26.05.2023, 14:45 26.05.2023, 14:43
Sinan Oğan CNN TÜRK'e konuştu: Sesi çok çıkanları değil, sessiz çoğunluğu dikkate aldım

28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Cumhur İttifakı'nı destekleme kararı alan Sinan Oğan, CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtlıyor.

İşte Sinan Oğan'ın açıklamalarından satır başları:

'KİN TUTMUYORUM' MESAJI KİME?

Bu birisi editlemiş, yapanın eline sağlık. Sosyal medyada gördüm hoşuma gitti, paylaştım sadece bu. Hiç kimseye özel bir mesajım yok.

Türkiye'deki bu linç kültürünü mutlaka tedavi ettirmemiz gerekiyor. Bu linç kültürünü çok tehlikeli buluyorum.

Herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı? Biz oturduk, düşündük. Çoğunluk hayır biz HDP'nin olduğu yerde olamayız dedi. Sanki biz Ermenistan'ı desteklemişiz gibi acayip bir linç kültürü. Muharrem İnce'ye öyle şeyler yapıldı ki... Muharrem İnce sağlığından oldu ya.

Ortaokula kadar indi. Ortaokuldaki çocuklar yazıyor.

Ümit Özdağ'la biz dostuz yine. Farklı tercihlerde bulunmamamıza rağmen dostluğumuz devam ediyor. Bizi destekleyenler kavga ediyor.

(Ümit Özdağ'la fotoğrafı) Bu tespih sürekli elimde benim. Planlanmış bir kurgu değildi, tesbihin özelliği yok. Biz Özdağ'la beraber en başından beri tüm ihtimalleri konuşuyorduk. Bugün de konuşuyoruz. İhtiyaç olursa görüşürüz. İki medeni insanız, iki medeni siyasetçiyiz. Yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Biz bunu yaparken sosyal medyanın başına oturanlar kraldan çok kralcı. Küfürleşen, hakaretleşen... Bu günler geçecek. Yapmayın ya... Hakaret eden herkese dava açacağım, eleştirenlere değil.

Sinan Oğan CNN TÜRKe konuştu: Sesi çok çıkanları değil, sessiz çoğunluğu dikkate aldım

"HAKARET EDENLERE DAVA AÇACAĞIM"

Hakaret eden herkese dava açacağım, eleştirenlere değil.

Bu linç kültürüyle hesaplaşacağım ben. Linç kültürünün demokrasiye bir tehdit olduğunu düşünüyorum.

Aileme hakaret etme hakkını nereden buluyorsunuz? Büyük bir kesim tarafından sevgi devam ediyor. Akşener'e demediklerini bırakmadılar.

Mantıklı eleştiriler okumayı severim ben. Element uyduranlar da var. Öyle senaryolar uyduruyorlar ki...

Aliyev'in işi gücü yok, Türkiye'de o onu desteklesin, bu bunu desteklesin. Özgür irademizle birini destekleyemez miyiz?

Biz Özdağ'la bütün her şeyi konuşarak geldik bu noktaya. Biz cenke girmiyoruz seçime giriyoruz. Kaliteli bir dil kullanmalıyız. Seçim süreci boyunca hiçbir genel başkanı doğrudan hedef almadım.

Babacan çocukça bir tarzla aşağılamaya çalıştı, aynı anladığı dilden cevap verdim. Kim hangi dilden anlıyorsa o dilden konuşmayı iyi bilirim.

KILIÇDAROĞLU'NDAN TALEBİ OLDU MU?

Mansur Yavaş çok değer verdiğim kıymetli bir dostumdur. Eğer Mansur Yavaş aday olsaydı ben aday olmayacağım demiştim. Eğer bir Türk milliyetçisi aday olmazsa ben aday olacağım dedim.

Sinan Oğan destekçileri HDP'nin bir pazarlık partisi olduğunu, temel hedeflerinin Suriye'ye dönük Türkiye'nin operasyonlarını durdurmak olduğunu biliyor. Biz siyasetin merkezine Türk milliyetçilerine oturtmalıyız demiştim. Kimileri ne derse desin biz bu hedeflerimize ulaştık. HDP'nin kıskaca alma planını defettik.

Sayın Yavaş aday olmadı, Kılıçdaroğlu adaylığını diretti ve kabul ettirdi. Biz Kılıçdaroğlu'yla oturduğumuzda birçok şey konuşuldu. Sayın Davutoğlu'yla da bir görüşme yaptık. Kılıçdaroğlu'nun daha sonra da birkaç defa görüşme talebi oldu ben ikna olmadım. Sayın Yavaş'ın bir nezaket mesajı oldu 'yapabileceğim bir şey var mı' diye ben de teşekkür ederim dedim kendisine. Benim Kılıçdaroğlu'ndan talebim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı. Makam, mevki talep etmedim. Ben ikna olmadım.

Ben büyük bir fedakarlıkta bulundum ülke krize gitmesin diye. Yavaş için yanlış anlamışsa tekrar ifade edeyim. Biz ikinci turda cumhurbaşkanlığı bir tarafta meclis bir tarafta krize sürükleyeceğinin altını çizdik. Benim için istikrar önemliydi. Ülkeyi krize sokmayı göze alamazdım ben. Türk milliyetçisi olarak HDP'yle yan yana durmamız söz konusu olamazdı.

Her görüşmemizde muhakkak bir üçüncü kişinin olmasını istedim. Yavaş o toplantıda vardı. 

Konuşma metnini tamamını kendim yazdım. Niye okudum? Bütün Türkiye'nin gözü oradaydı. Önemli bir konuşmaydı. Hata insana mahsustur, hata yapmamak için. Bu kararı aldık tek tek okumalıydık. Benim kalemim fena değildir, konuşma metni yazarım.

Niye öksürüyorum? Seçim döneminde yokluklarla mücadele ettik. Azerbaycan petrol kuyusu vermiş haberim yok. Kuyum olduğunu bilseydim otobüse benzin koyardım. Ortaklığım, mahkemem varsa belgesini çıkartın. İddiaları kanıtlamayan namussuzdur.

Sinan Oğan CNN TÜRKe konuştu: Sesi çok çıkanları değil, sessiz çoğunluğu dikkate aldım

"ERDOĞAN'DAN MAKAM TALEBİM OLMADI"

Sayın Erdoğan'dan benim makam mevki anlamında hiçbir talebim olmadı. Kılıçdaroğlu'ndan olmadığı gibi. Kılıçdaroğlu verebileceğini söyledi. Ben önce ikna olmalıydım buna. Sayın Erdoğan'a gelecek olursak iddia edildiği gibi ben kendisinden randevu talep etmedim. Bir pazarlık asla olmadı. Biz ortaya birtakım ilkeler koyduk. Bu ilkeler Erdoğan tarafından kabul edildi. O an geliyor diye bir Twitter hesabı var. O ilkeleri madde madde konuştuk. Ortada pazarlık değil, ilkeler var. Bu ilkeler hem Millet İttifakı tarafından hem Cumhur İttifakı tarafından kabul edilmiş ilkeler. Anayasadaki Türklük maddesi olarak bilinen madde Babacan'ın partisi tarafından çıkarılmak istendi. Millet İttifakı'na bunu dayatmak istiyor. Özdağ da Millet İttifakı'na Madde 66'yı kabul ettirdi. Afet Bakanlığı'nın kurulması bir pazarlık değil ki. 11 sene önce Meclis'e kanun teklifi önermiştim. Benim bir bakanlık talebim yok. 2015 senesinde Binali Yıldırım beni davet etti, o zaman gitseydim zaten bakan olurdum süreç içerisinde. Benim hiç öyle derdim yok. Bana haksızlık yapılıyor. 

Sınır güvenliğinin sağlanması önemli. Sınırlarımız çok daha iyi korunmalı. Bunu da kabul ettiler. Ülkeye daha fazla kaçak köçek girsin istemiyoruz. 13 milyon civarında ülkede kaçak var. Bunların bir plan çerçevesinde gönderilmesi ilkeler metninde var. Erdoğan da bir takvim çerçevesinde gönderilmesini sağlıyoruz dedi. 

Özdağ'la görüşmede yoktum. Kendisi için bakanlık istedi mi istemedi mi bilmiyorum. O ikili görüşmelerdi. Orada ne konuşuldu ne konuşulmadı bilemem.

"HİÇBİR SİYASİ OLUŞUMUN İÇİNDE OLMAYACAĞIM"

Ülkeyi yönetmeye talibiz biz. Bu ülkeyi talip olmayan bir siyasi var mıdır, varsa Kılıçdaroğlu'dur. 28 Mayıs'tan siyasete devam edeceğim. Hiçbir siyasi oluşumun içinde olmadım olmayacağım. Sinan Oğan gönüllüleri hiçbir beklentileri olmadan siyaset yapan insanlardır.

Ben desteğimizin ciddi bir oy getireceğini düşünüyorum. Seçmen davranışlarını iyi okuduğum kanaatindeyim. Ben burada sesi çok çıkan kitleyi değil, sessiz çoğunluğu dikkate aldım.

"PLANA SADIK KAL" MESAJI

Hiçbir gizem yok. Türk milliyetçilerine diyoruz. Plana sadık kalacak olan bize destekleyen arkadaşlarımız. Bu plan devletimiz milletimiz için bir plandır. Türk milliyetçilerini gelecekte iktidar yapacak, ülkemizin birliğini bütünlüğünü sağlayacak, sığınmacıları geri gönderecek çok geniş kapsamlı bir hareketin parçacı. Bu plan tıkır tıkır işliyor. Gizem yaratmaya falan gerek yok. Bu Türk milliyetçilerinin 5-10 yıl içinde birleşme iktidar olmasıdır.

Erdoğan seçimi yüzde 53 ve üzeri alır.

Özdağ, eğilim olarak Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğimi biliyordu. Ben Özdağ'ın tarafsızlık tarafının ağır bastığını düşünüyorum.

Türkiye'de bir muhalefet başarısızlığı var. AK Parti 21 yıldır Meclis'te hep çoğunluğu elde etti. Meclis çoğunluğunu alman için daha ne olması lazım. Bir deprem oluyor, muhalefet daha başarısız. Daha ne olması lazım. Türkiye'de bir ekonomik kriz var.

Esad eli kanlı. Ortadoğu'da eli kanlı olmayan mı var? Orada eli temiz bir lider ararsanız selam verecek lider bulamazsınız. Sığınmacıların kendi ülkesine dönmesi lazım. 

Ben Erdoğan'ın kazanmasına inandığım için buradayım. Kazanmalı. Ben Kılıçdaroğlu'nun kazanması gerektiğine inansaydım orada olurdum. Beni kimse satın alamaz. İnandığımız noktada ben yürüyorum. İnanmasaydım burada olmazdım.

ÖZDAĞ'IN KILIÇDAROĞLU'NA DESTEĞİ HDP'Yİ ETKİLER Mİ?

HDP'de bir homurdanmalar var. Homurdanmaların oya yansıyacağı kanaatindeyim. DEVA Partisi açısından da. Katılım oranı düşer. 

Kararımıza saygı duymak zorunda herkes. Bazı arkadaşlar diyor ki imza verdik. İmza verdiniz teşekkür ediyoruz. Biz de seçimleri ikinci tura taşıdık. Bu saatten sonrası siyasi tercihtir. 

Sayın Kılıçdaroğlu bir TV kanalında bize hakarete varan laflar etti. Siyaseti böyle düşürmeye gerek yok. Kendisinin şu an bir şansı daha varsa benim sayemdedir. Şu an Sayın Erdoğan çoktan balkon konuşmasını yapmış bakanlar kurulunu oluşturmuştu. Kılıçdaroğlu'nun önce bize teşekkür etmesi lazım. İkinci turda çalışsınlar alsınlar. Çıkmışsın bize maskeler diyorsun...

Yarın Çavuşoğlu ile beraber Antalya'da olacağız. Tüm vatandaşlarımızı Erdoğan'a oy vermeye davet ediyorum.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 36 88
2. Fenerbahçe 36 80
3. Beşiktaş 36 78
4. A.Demirspor 36 69
5. Başakşehir 36 62
6. Trabzonspor 36 57
7. Karagümrük 36 51
8. Konyaspor 36 51
9. Kayserispor 36 47
10. Kasımpaşa 36 43
11. Ankaragücü 36 42
12. İstanbulspor 36 41
13. Antalyaspor 36 41
14. Sivasspor 36 41
15. Alanyaspor 36 41
16. Giresunspor 36 40
17. Ümraniye 36 30
18. Gaziantep FK 36 25
19. Hatayspor 36 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 38 89
2. Arsenal 38 84
3. M. United 38 75
4. Newcastle 38 71
5. Liverpool 38 67
6. Brighton 38 62
7. Aston Villa 38 61
8. Tottenham 38 60
9. Brentford 38 59
10. Fulham 38 52
11. Crystal Palace 38 45
12. Chelsea 38 44
13. Wolves 38 41
14. West Ham United 38 40
15. Bournemouth 38 39
16. Nottingham Forest 38 38
17. Everton 38 36
18. Leicester City 38 34
19. Leeds United 38 31
20. Southampton 38 25
Takımlar O P
1. Barcelona 38 88
2. Real Madrid 38 78
3. Atletico Madrid 38 77
4. Real Sociedad 38 71
5. Villarreal 38 64
6. Real Betis 38 60
7. Osasuna 38 53
8. Athletic Bilbao 38 51
9. Mallorca 38 50
10. Girona 38 49
11. Rayo Vallecano 38 49
12. Sevilla 38 49
13. Celta Vigo 38 43
14. Cadiz 38 42
15. Getafe 38 42
16. Valencia 38 42
17. Almeria 38 41
18. Real Valladolid 38 40
19. Espanyol 38 37
20. Elche 38 25