Altın Fiyatlarında Büyük Düşüş Altın Fiyatlarında Büyük Düşüş

eni bir emeklilik düzenlemesi gündeme geldi ve yaklaşık 1 milyon vatandaşı etkileyecek. Bu düzenlemeye göre, 1999 ile 2008 yılları arasında emekli olanlar, erken emeklilik imkanına sahip olacaklar. Özellikle Bağ-Kur ve SSK'ya bağlı çalışanlar için büyük bir fırsat sunan bu düzenleme, prim günü gereksinimini 9000'den 7200'e düşürerek erken emekliliği mümkün kılıyor.

Yeni düzenleme, Bağ-Kur'lu esnaflar ve çeşitli sektörlerden yaklaşık 1 milyon sigortalıyı etkiliyor. Ayrıca, vergilendirme ve esnaflık koşullarına dair bazı düzenlemeleri de içeriyor.

7200 prim günü düzenlemesinden, 1999 ile 2008 arasında sigortalı olan Bağ-Kur'lu erkek ve kadınlar yararlanabilecek. Aynı zamanda, bu tarihten sonra sigortalı olanlar için de benzer kolaylıklar getirilecek ve yaş sınırı koşulları dikkate alınacak.

Bağ-Kur sigortası olanlar için belirlenen 9 bin gün emeklilik şartı, yeni düzenlemeyle hem kadınlar hem erkekler için 7200 güne indirilecek. Bu düzenleme, yeterli prim gününe sahip olan herkesin belirlenen yaş sınırını beklemesi şartıyla erken emekliliğe adım atmasını sağlayacak.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında olan ve henüz 9 bin günü tamamlamamış Bağ-Kur'lular, yasa düzenlemesi sonrasında 7200 prim gününe ulaştıklarında daha hızlı bir şekilde emeklilik şansı yakalayacaklar. Bu düzenleme, birçok vatandaş için erken emeklilik imkanı sunacak ve sosyal güvenlik sisteminde önemli bir rol oynayacak.

You

Kaynak: haber global