Trump'a Saldırı Salise Salise kaydedildi Trump'a Saldırı Salise Salise kaydedildi

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, Rusya'nın Kiev'deki bir çocuk hastanesine yönelik saldırılarına sert tepki gösterdi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, saldırı sonucunda Kiev'in en büyük çocuk hastanesinin yerle bir olduğunu belirterek "Rusya Ukraynalı sivilleri acımasızca hedef almaya devam ediyor." dedi.

Borrell, Ukrayna'nın acilen hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, "Rus savaş suçlarının tüm sorumlularından hesap sorulacaktır." ifadesine yer verdi.

AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kiev'deki çocuk hastanesinin hedef alındığını belirterek, "Savaş kanunları Rusya tarafından şimdiye kadar pek çok kez ihlal edilmiştir ancak bir çocuk hastanesini hedef almak zalimliğin de ötesindedir. Rusya, Ukrayna halkına karşı işlediği suçlardan dolayı sorumlu tutulmalıdır." dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kiev'e düzenlediği yoğun füze saldırısında çocuk hastanesinin zarar gördüğünü bildirmişti.

Kaynak: KARAR