Amerika Birleşik Devletleri, Rusya'nın Ukrayna'da gerçekleştirdiği askeri operasyonlar sırasında uluslararası yasaklara aykırı olarak kimyasal gaz kloropikrin kullandığını iddia ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus kuvvetlerinin Ukraynalı askerlere karşı Birinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir kimyasal silah olan kloropikrini kullandığı belirtildi. Bu durum, 150'den fazla ülkenin imzaladığı Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ni ihlal ediyor.

İsrail'den Gazze'ye saldırı: Ölü ve yaralılar var İsrail'den Gazze'ye saldırı: Ölü ve yaralılar var

Kloropikrinin akciğerlere ciddi zararlar verebilen bir boğucu ajan olduğu ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği vurgulanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı bu kimyasalın kullanımının Rusya'nın Ukrayna'daki askeri stratejisinin bir parçası olduğunu savunuyor. İddialara göre, Rus kuvvetleri bu silahları Ukrayna güçlerini tahkim edilmiş pozisyonlarından çıkarmak ve cephe hattında taktiksel avantajlar elde etmek için kullanıyor.

Rusya ise bu suçlamaları reddederek, Rus güçlerinin kimyasal silah kullanmadığını savunuyor. Ancak, Ukrayna yetkilileri ve bağımsız gözlemciler, Rus kuvvetlerinin bu tür silahları kullanmış olabileceğine dair güçlü kanıtlar sundu.

Kaynak: karar