ABD, Ukrayna'ya 100 Milyon Dolarlık Ek Güvenlik Yardımı Yapacak

ABD yönetimi, Ukrayna'nın kritik güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 100 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı yapacağını duyurdu. Bu önemli yardım paketi, Ukrayna'nın hava savunma yeteneklerini, topçu mühimmatını, tanksavar silahlarını ve diğer savunma ekipmanlarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Netanyahu Hakkında Tutuklama İstendi Netanyahu Hakkında Tutuklama İstendi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamaya göre, askeri yardım paketi içerisinde Stinger uçaksavar ve TOW füzeleri, 155 mm ve 105 mm topçu mermileri, anti-zırh sistemleri, 3 milyonun üzerinde hafif silah mühimmatı, soğuk hava teçhizatı ve lojistik ekipmanlar bulunmaktadır.

Açıklamada vurgulanan önemli bir nokta ise, bu yardımın ABD'nin Ukrayna'ya sağladığı 51. ekipman dilimi olduğu ve ABD ile müttefiklerinin Ukrayna'ya toplamda yaklaşık 36 milyar dolarlık güvenlik yardımında bulunduğu ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, bu güvenlik yardımının sadece Ukrayna'nın ulusal güvenliğine katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda bölgesel çatışmaların önlenmesine ve diğer potansiyel saldırıların caydırılmasına da yardımcı olduğu belirtildi. ABD'nin savunma sanayii tabanını güçlendirdiği ve ülke genelinde birçok eyalette yüksek vasıflı işler yarattığı ifade edilerek, güvenlik yardımının stratejik bir yatırım olduğu vurgulandı.(Haberler.com)

Editör: Haber Merkezi