ABD Senatosu'nun kabul ettiği dış yardım paketi, içerisinde birçok farklı tasarının birleştirilerek oluşturulmuş bir paket. Bu paket, Senato'da 18 hayır oyuna karşı 78 evet oyu ile onaylandı.

Paketin içeriği oldukça çeşitli ve farklı ülkelere yönelik yardımları içeriyor. Özellikle Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık askeri destek, İsrail'e 26 milyar dolarlık askeri yardım ve savaş bölgelerine 9 milyar dolarlık insani yardım öne çıkıyor. Bunun yanı sıra, Hint-Pasifik bölgesine (Tayvan'a) 8,1 milyar dolarlık destek de paketin bir parçası.

Paketin onaylanmasıyla birlikte, ABD Başkanı Joe Biden tarafından çarşamba günü imzalanması bekleniyor. Biden, paketin yasalaşmasının ardından Ukrayna'ya hızlı bir şekilde destek sağlanacağını, İsrail'e askeri destek verileceğini ve çeşitli insani kriz bölgelerine yardım gönderileceğini belirtti.

Polonya Rus Diplomatlarına Seyahat Kısıtlaması Getirdi: Dışişleri Bakanı Açıkladı Polonya Rus Diplomatlarına Seyahat Kısıtlaması Getirdi: Dışişleri Bakanı Açıkladı

Ayrıca, paketin bir parçası olarak ABD'de bulunan Rusya'ya ait varlıkların dondurularak Ukrayna'ya yardım amacıyla kullanılması ve TikTok'un ABD'de yasaklanmasının önünün açılması da öne çıkıyor. Bu adımların, ABD'nin dış politikasında önemli değişikliklere işaret ettiği düşünülüyor.

Kaynak: NTV