Adliye Önünde Can Atalay Eylemi: Vekilliğinin Birinci Yılında Atalay'a Özgürlük Talebi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri ve destekçileri, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekili seçilmesinin birinci yıl dönümünde Çağlayan Adliyesi önünde "Can Atalay'a özgürlük" sloganıyla eylem düzenledi. Gezi Parkı Davası kapsamında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Atalay, Yargıtay'ın onama kararına rağmen tahliye edilmemiş ve milletvekilliği düşürülmüştü.

Yoğun Katılım ve Güvenlik Önlemleri

Eylem öncesinde Çağlayan Meydanı bariyerlerle çevrildi ve geniş güvenlik önlemleri alındı. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, yaptığı konuşmada Atalay'ın derhal tahliye edilmesini talep etti. Baş, "Bu adaletsizliklere hep birlikte son vermeliyiz" dedi.

Erkan Baş: "Mesele Can Atalay Meselesidir"

Baş, konuşmasında şunları söyledi: "Tam bir yıl önce bugün yapılan seçimlerle milletvekili seçilen Can Atalay'ın hukuksuzca cezaevinde tutulması, Türkiye'deki adaletsizliklerin en büyük simgelerinden biridir. Atalay'ın özgürlüğü, sadece onun değil, haksızlığa uğrayan tüm Gezi direnişçileri ve adalet bekleyen herkes için bir gerekliliktir."

Dayanışma Mesajları ve Destek

Gülsüm Elvan, Atalay'ın avukatı olarak bilinen Ahmet Atakan'ın da avukatı olduğunu belirterek, "Biz avukatımızı ve milletvekilimizi istiyoruz. Bu işkence, bu zulüm bitsin" dedi. Atalay'ın annesi Şükran Atalay ise tüm annelere seslenerek, "Adalet ve demokrasi için örgütlenmeliyiz" dedi.

CHP ve TİP'den Destek

CHP Şişli İlçe Başkanı Tamer Özcanlı, dayanışma mesajları vererek, "Bu mücadeleyi hep birlikte omuz omuza sürdüreceğiz" dedi. TİP İstanbul İl Sözcüsü Melis Akyürek, "Anayasaya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına rağmen bir yıldır hukuksuzca cezaevinde tutulan Can Atalay için adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Eylemin Amacı ve Talepler

Eylemciler, Atalay'ın yanı sıra Gezi tutsakları, siyasetçiler, emekçiler, kadınlar ve gençler için adalet talep ettiklerini belirtti. "Adalet ve özgürlük isteyenler için bir aradayız" diyen Akyürek, Türkiye'de adaletin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesinde Tarım Arazisinde Yangın Kontrol Altına Alındı Çanakkale'nin Bayramiç İlçesinde Tarım Arazisinde Yangın Kontrol Altına Alındı

Arka Plan ve Gelişmeler

Avukat Can Atalay, Gezi Parkı Davası kapsamında 18 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve Yargıtay'ın onama kararından önce 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri'nde TİP'in Hatay Milletvekili olarak seçilmişti. Ancak, milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından iki kez 'hak ihlali' kararı verilmiş, fakat bu kararlar tanınmamıştı.

Eylemde, Atalay ve diğer haksızlığa uğrayanlar için adaletin sağlanması yönünde güçlü bir mesaj verildi ve hukukun üstünlüğünün bir an önce tesis edilmesi gerektiği vurgulandı.

Kaynak: cumhuriyet