Bu sene 25. kez gerçekleştirilen ‘Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin özel ödül sahipleri ve adayları belli oldu. Arter’de yapılan basın toplantısına, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün ile Haldun Dormen katılımıyla gerçekleşti. 

Tangün, konuşmasında, bu sene birbirinden değerli eserler izlediklerini söyleyerek, “Sanatseverlerle buluşan her bir oyun, bize müthiş bir tiyatro sezonu yaşattı” şeklinde konuştu. 

Tangün, Afife Tiyatro Ödülleri’nde her sene daha güzelini ortaya koymak için çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu sene başvuru sisteminde bir farklılık yaptık. Önümüzdeki sezondan itibaren tiyatrolar oyunlarının değerlendirilmeye alınması için sistem üzerinden kendileri başvuru yapabilecekler” diye ifade etti.

ŞEHİR TİYATROLARI ÜÇ OYUNLA ADAY

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jürisi, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Prof. Dr. Cevat Çapan’ı, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne ise ‘Güzel Son’ oyunuyla Hakan Tabakan’ı aldı. Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ‘1923 Müzikali’ kazanırken, Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise oyuncu Merve Dizdar olarak duyuruldu. ‘Yılın En Başarılı Oyunu’ dalında İBB Şehir Tiyatroları’nın ‘Cadı Kazanı’, ‘Fosforlu Cevriye’, ‘Tartuffe’ oyunları ile Nilüfer Belediyesi Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun ‘1984’ ve Tiyatro.in’in ‘Kim Bu Ben’ oyunları aday gösterildi.

Haluk Bilginer'in konuk olduğu The Veil dizisinin yayım tarihi ve platformu belli oldu Haluk Bilginer'in konuk olduğu The Veil dizisinin yayım tarihi ve platformu belli oldu

‘Yılın En Başarılı Yönetmeni’ adayları arasında Engin Hepileri, Murat Daltaban, Yelda Baskın ve Yiğit Sertdemir gibi isimler yer alırken, ‘Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ kategorisinde İpek Türktan, Özlem Zeynep Dinsel, Selen Öztürk ve Yeşim Koçak,

‘Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu’nda ise Adem Mülazim, Hakan Gerçek, Meriç Rakalar, Murat Garipağaoğlu ile Onur Ünsal aday. Ödül töreni, 3 Ekim’de Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. (karar)

Editör: Haber Merkezi