Aile ve Gençlik Fonu kapsamında faizsiz kredi imkanı sağlanacak olan yeni evlenecek gençlere yönelik başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın açıklamasına göre 15 Şubat'ta başlayacak. Bu destek, özellikle deprem bölgesinde yaşayan gençlerin aile kurma sürecinde finansal destek sunmayı hedefliyor.

Bakan Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu başvurularının e-Devlet aracılığıyla alınacağını belirtti. Bu fon, yeni evlenen gençlere 150 bin lira faizsiz kredi sağlama amacı güdüyor. Kredi, ilk 2 yıl ödemesiz olacak ve geri ödeme şartıyla 4 yıl süreyle kullanılabilecek.

Adnan Oktar, Erzurum'dan Van'a Nakledildi Adnan Oktar, Erzurum'dan Van'a Nakledildi

Deprem bölgesindeki gençlere yönelik olarak hayata geçirilecek olan Aile ve Gençlik Fonu'nun başvurularıyla ilgili yapılan açıklamada, gençlerin bu destekle kendi projelerini hayata geçirebilecekleri vurgulanmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceden duyurduğu vaatlerden biri olan faizsiz evlilik kredisi, yeni evlenecek çiftlere maddi destek sağlayarak aile kurma sürecini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu krediyle ilgili detaylar, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden 48 ay vadeli ve ilk 2 yıl ödemesiz olarak 150 bin lira faizsiz kredi verilmesi öngörülmektedir.

Ayrıca, Aile ve Gençlik Bankasının faaliyetleri arasında, çocukların eğitimi ve aile kurumunu koruyan hizmetlere yönelik desteklerin de sağlanabileceği belirtilmiştir. Program, Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi ile uyumlu bir şekilde işleyerek, ekonomik ve sosyal yan etkileri göz önünde bulundurmayı hedeflemektedir. Sosyal destek programları, aile bütünlüğünü güçlendirecek ve çalışma hayatında yer almaya teşvik edici bir düzenlemeye tabi tutulacaktır. Bu kapsamda, sosyal yardımlardan yararlanma koşulları standardize edilecek ve hem annelere hem de babalara esnek çalışma imkanları genişletilecektir. Programın, aile kurumunu koruyucu ve geliştirici niteliği vurgulanarak sosyal yardımların daha etkili bir şekilde kullanılması amaçlanmaktadır.

(haberler.com)

Editör: DS Haber