Son dakika gelişmesine göre, temmuz ayında asgari ücrete yapılması beklenen ara zamla ilgili önemli bir açıklama geldi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CNN Türk canlı yayınında asgari ücretle ilgili beklentileri netleştirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Amacımız Vergilendirilmemiş Bir Alan Bırakmamak" Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Amacımız Vergilendirilmemiş Bir Alan Bırakmamak"

Açlık Sınırı Aşıldı

2024 yılının ilk yarısında asgari ücret, açlık sınırının altında kaldı. Türk-İş’in raporuna göre, nisan ayında 17.725 TL olarak belirlenen açlık sınırı, mayıs ayında 18.969 TL'ye yükseldi. Aynı dönemde TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon ise yüzde 75,45 ile zirve yaptı.

Enflasyonla Mücadele Vurgusu

Hamza Dağ, asgari ücrete ara zam konusunda yaptığı açıklamada, hükümetin önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğunu belirtti. Dağ, "Burada artık esas mücadelemiz enflasyonu düşürmek noktasında. Haziran'dan itibaren enflasyondaki düşüşü görmeye başlayacağız. Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir sürecin olmayacağını söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet