AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, sokak hayvanlarının 'uyutulmasını’ öngören yasa tasarısıyla ilgili detayları açıkladı. Güler, yasa taslağının temmuz ayında TBMM Genel Kurulu'na sunulmasının beklendiğini belirtti.

YASA TASLAĞINDAKİ DETAYLAR

Abdullah Güler, CNN Türk yayınında yaptığı açıklamada, yasa taslağının hazırlanışı sırasında toplumun her kesimiyle iletişime geçildiğini ve en önemli başlığın kısırlaştırma olacağını söyledi. Güler, "Kısırlaştırma ile beraber sahiplendirme, yani hayvansever vatandaşlarımızı sahiplendirmeye özendirmemiz gerekiyor" dedi.

"UYUTMA OLMAK ZORUNDA"

Düzenlemede 'uyutma'nın da olacağını belirten Güler, "Uyutulma olacak mı?" sorusuna "Olmak zorunda" yanıtını vererek şunları söyledi:

"5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanların sağlığını korumak zorundasınız."

YASADA 'ÖTANAZİ' OLARAK GEÇECEK

Güler, yasada bu uygulamanın 'ötanazi' olarak tanımlanacağını vurguladı ve şunları ekledi: "Soğuk vardır, açlık vardır, saldırı vardır ve hastalıklar vardır yani hayvanlarımızın güvenli alana alınması gerekiyor. Sokakların güvenli hale gelmesi gerekiyor. Bu köpeklerin mutlaka toplanması lazım. Ve nitelikli, kalitesi yüksek barınaklara alınması gerekiyor."

KİMLER KARAR VERECEK?

Hatay'da Otomobilde Yangın Çıktı Hatay'da Otomobilde Yangın Çıktı

Güler, "Barınağa alınan bir köpeğe ötanazi uygulanmasına kim karar verecek?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi: "Veteriner hekim kontrolünde buraları kuruyorlar. Hekimlerimizin kontrolünde ortaya çıkacak hususlardır. Kuduz hastalığı, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyutta vahşi bir hal almış köpekler var. Bunların tabii tespit ve kararını verecek de barınaktaki yönetici veteriner hekim ve kamu yöneticileri olacaktır."

Kaynak: Cumhuriyet