İstanbul'un önemli gazetelerinden Cumhuriyet'in imtiyaz sahibi ve Cumhuriyet Vakfı'nın başkanı Alev Coşkun, usta gazeteci Ali Sirmen için düzenlenen saygı töreninde duygusal bir konuşma yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde gerçekleştirilen törene, gazetecilerin yanı sıra sanat, spor ve siyaset dünyasından önemli isimler katıldı. Coşkun, Sirmen'in vefatıyla ilgili yaptığı konuşmada, "Ali Sirmen, tartışmasız Cumhuriyetçi, Atatürkçü, aydınlanma devrimcisiydi. Laik cumhuriyetin, Atatürk’ün aydınlanma devrimlerinin samimi, içtenlikli, gerçek savunucusuydu." ifadelerini kullandı.

İzmir'in ardından Çorum'da da elektrik kaçağı nedeniyle can kaybı yaşandı İzmir'in ardından Çorum'da da elektrik kaçağı nedeniyle can kaybı yaşandı

Ali Sirmen'in yaşam boyu Cumhuriyet ve laiklik ilkelerine bağlılığını vurgulayan Coşkun, "Senin açtığın yolda devam edeceğiz, bırakmayacağız. Mücadeleye devam edeceğiz. Gerçek Atatürkçülük için, laiklik için, Cumhuriyet ilkeleri için, gerçek demokrasi için, Cumhuriyet Gazetesi o yolda devam edecektir" dedi.

Sirmen'in yaşamı boyunca Türk basınına ve demokrasiye verdiği katkılar anılarla yad edilirken, Cumhuriyet Gazetesi'nin önünde gerçekleştirilen tören, katılımcılar arasında duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

Kaynak: anka haber ajansı