Aliyev: Fransa koloniyel geçmişi ve soykırım suçları nedeniyle özür dilemeli

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'deki Bağlantısızlar Hareketi Toplantısı'ndaki konuşmasında, "Fransa koloniyel geçmişi ve soykırım suçları nedeniyle özür dilemeli" dedi. Aliyev, "Azerbaycan, Ermenistan'ın faaliyetleri yüzünden dünyanın en mayınlı ülkelerinden biri" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'deki Bağlantısızlar Hareketi Toplantısı'nda konuştu.

Aliyev, "Fransa, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde Ermeni ayrılıkçılığını destekliyor. Fransa koloniyel geçmişi ve soykırım suçları nedeniyle özür dilemeli. Hollanda bunu yaptı, koloniyel geçmişi ve kölecilik faaliyetleri yüzünden özür diledi, Fransa'yı da aynısını yapmaya çağırıyoruz. Cezayir kökenli Nahel'in öldürülmesi Fransa'daki ırkçılık ve ayrımcılığın yeni bir örneğidir. Fransa başkalarına ders vermek yerine kendi ülkesinde alarm veren sorunlara odaklanmalı. Fransa, neo-sömürgeciliği hala sürdüren ülkelerden biridir" dedi.

Trablus'tan birlikler tahliye edilecek Trablus'tan birlikler tahliye edilecek

"ERMENİSTAN YÜZÜNDEN EN MAYINLI ÜLKELERDEN BİRİYİZ"

Ermenistan'la ilgili olarak Aliyev, "Azerbaycan, Ermenistan'ın faaliyetleri yüzünden dünyanın en mayınlı ülkelerinden biri. Ermenistan mayın üretimi yapmaya ve bunları Karabağ topraklarına sızdırmaya devam etti. Ermenistan, Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak kabul etmesine rağmen böylede hala askerlerini tutuyor. Ermeni askerleri ve paramiliter güçleri Karabağ'dan çekilmeli" diye konuştu. 

Bakan Güler, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Mammadov'u kabul etti

Editör: Haber Merkezi