Altın fiyatları, yatırımcıların kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisini beklerken hafif bir artış kaydetti. PCE verisinin enflasyonda düşüş sinyali vereceği beklentisi, altın fiyatlarına destek sağladı ve gelecekteki faiz politikaları üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor.

ABD Hazine tahvil getirilerinin düşmesi de altın fiyatlarının yükselmesine katkıda bulundu. Bu hafta, yatırımcılar Fed yetkililerinin açıklamaları ve PCE verisine odaklanarak faiz indirimi ile ilgili ipuçları arayacaklar. Cuma günü açıklanacak olan PCE verisi, Fed'in temel enflasyon göstergesi olarak önem taşıyor ve mayıs ayında yüzde 2,6 ile üç yılın en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor.

YHT bilet fiyatlarına yüzde 25 zam yapıldı! YHT bilet fiyatlarına yüzde 25 zam yapıldı!

FED VE FAİZ İNDİRİMLERİ

PCE verisinin düşmesi durumunda, Fed'in faiz indirimi yapabileceği öngörülüyor. Bu ihtimal, altın fiyatlarını olumlu etkiliyor. Faiz getirisi olmayan bir varlık olarak altın, düşük faiz oranları dönemlerinde daha cazip hale geliyor.

ALTINDA GÜNCEL DURUM

Geçen haftanın son işlem gününde yüzde 1,7 azalarak 2.321 dolardan kapanan altının ons fiyatı, bugün yüzde 0,1 artışla 2.324 dolardan işlem gördü. Gram altın, önceki kapanışını 2.450 liradan yaparken, bu sabah saatlerinde 2.453 TL'den alıcı buldu. Çeyrek altın ise bir önceki kapanışını 4.006 liradan tamamlayarak bugün 4.010 TL'den satıldı. Cumhuriyet altını ise 16.000 TL'den işlem gördü.

PİYASALARDA BEKLENTİLER

Altın piyasasında gözler, bu hafta açıklanacak olan PCE verisine çevrilmiş durumda. Verinin enflasyon trendlerini ve Fed'in para politikası stratejisini nasıl etkileyeceği büyük merak konusu. Yatırımcılar, verinin enflasyonda düşüşe işaret etmesi halinde, Fed'in faiz indirimine gidebileceğini ve bunun da altın fiyatlarına olumlu yansıyacağını düşünüyor. PCE verisinin açıklanmasının ardından altın piyasasında hareketliliğin artması bekleniyor.

Kaynak: KARAR