Gök olayları takvimine göre bu yıl toplam 2 ay tutulması yaşanacak. Yarı gölgeli ay tutulmasının zodyak işaretleri üzerinde de belirli etkileri olabilir. Peki ay tutulması ne zaman ve saat kaçta gerçekleşecek? Mart 2024'teki yarı gölgeli ay tutulması Türkiye'den gözlemlenecek mi? İşte yılın önemli doğa olayına ilişkin detaylar.

Ay Tutulması nereden görülecek, Türkiyeden izlenecek mi?

Ay tutulması ne zaman ve hangi tarihte gerçekleşecek? Yılda iki kez meydana gelen gök olaylarından biri olan ay tutulmasının tarihi merak konusu oluyor. İşte 2024 yılının ilk ay tutulması hakkında bilmeniz gerekenler.

AY TUTULMASI NE ZAMAN?

2024 yılının ilk ay tutulması 25 Mart'ta gerçekleşecek. Solucan Ay tutulması sırasında yarı gölgeli tutulma şeklinde bir ay tutulması meydana gelecek.

AY TUTULMASI TÜRKİYE'DEN GÖRÜLECEK Mİ?

Amerika, Antarktika, Alaska ve Kuzeydoğu Rusya'dan izlenebilen tutulma, Türkiye'den izlenemiyor.

TCMB Başkanı Karahan ABD'de Enflasyonla İlgili Önemli Bir Sunum Yaptı TCMB Başkanı Karahan ABD'de Enflasyonla İlgili Önemli Bir Sunum Yaptı
AY TUTULMASI NEDİR?

Ay kendi yörüngesinde dönerken bazen Dünya'nın gölgesine girer. Buna ay tutulması denir. Ay tutulmaları genellikle yılda iki kez meydana gelir. Bazı özel durumlarda ay tutulması hiç görünmeyebileceği gibi üç kez de gerçekleşebilir.

Kaynak: MİLLİYET