Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği, 15 Temmuz şehitleri için anma töreni düzenledi Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği, 15 Temmuz şehitleri için anma töreni düzenledi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüyle bağlantılı "gizli tanık" soruşturmasını tamamladı. Soruşturma kapsamında 6'sı emniyet mensubu olmak üzere toplam 11 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı ve Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianamede, eski Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, eski Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, eski Şube Komiserleri Ufuk Gültekin, Gökhan Karaca ve Metehan İlkyaz ile Nurullah Özgür Kopuk, Ramazan Kubat, Adem Kaçan, Mustafa Çotuk ve Erdoğan Sertçelik "şüpheli" olarak yer aldı.

Eğer iddianame kabul edilirse, şüphelilerden Kerem Gökay Öner, "görevi kötüye kullanma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "suçluyu kayırma" suçlarından 2 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Emniyet mensubu diğer şüpheliler ise aynı suçların yanı sıra "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçundan 4 yıldan 15 yıla kadar hapisle karşı karşıya kalacaklar.

Sivil şüphelilerden Nurullah Özgür Kopuk, "tanığı etkilemeye teşebbüs" suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar, Ramazan Kubat, Adem Kaçan, Mustafa Çotuk ve Erdoğan Sertçelik ise "suçluyu kayırma" suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkacak.

Ayrı Soruşturmalar

Savcılık, bazı şüpheliler hakkında "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" başlığı altındaki "suç için anlaşma" suçundan yürütülen soruşturmayı ayırarak, farklı bir soruşturma numarası altında yürütülmesini kararlaştırdı. Ayrıca, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasının sanığı olan ve kırmızı bültenle aranırken Macaristan'da yakalanan Serdar Sertçelik hakkındaki soruşturma da savunmasının alınamaması nedeniyle ayrı tutuldu.

Kaynak: BirGün