MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

İmamoğlu'ndan Erdoğan' a yanıt: Beni engellediğini itiraf etti İmamoğlu'ndan Erdoğan' a yanıt: Beni engellediğini itiraf etti

Bahçeli, HDP’nin kapatılma davası konusunda, "Şunu söylemek zorundayım ki Anayasa Mahkemesinin (AYM) HDP’nin talebiyle 25 Ocak 2023 tarihinde kapatılma davasının seçim sonrasına bırakılmasını görüşecek olması adalet ilkelerine tamamıyla aykırıdır. Bu neyin görüşmesi, neyin arayışı, neyin hazırlığıdır? Anayasa Mahkemesi şehitlerimizin dökülen kanlarını da seçim sonrasına bırakmayı görüşecek midir? HDP kapatılmalıdır, hem de vakit kaybetmeksizin bu bölücü ve terör yatağı kurutulmalı, hukuken defteri dürülmeli, kapısına kilit asılmalıdır. HDP’nin isteğiyle Anayasa Mahkemesinin davayı sulandırması doğru değildir." dedi.

"Çok sinsi ve silindir bir siyasetin tasarımcıları"

Bahçeli, İsveç’te Türkiye Büyükelçiliğinin önünde Kur’an-ı Kerim'in yakılmasına tepki göstererek şunları söyledi: "Bu azgın provokasyonu, bu nefret saçan eylemi ifade ve düşünce özgürlüğü olarak tevil edenler de aynısıyla suç ortağıdır. İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri ABD’nin dublör ülkeleridir. Viking mantığı ABD’nin kovboy aklıyla bir ve beraberdir. Danimarkalı Rasmus Paludan isimli bir alçağın eline çakmak tutuşturup Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kışkırtanlar, bunu da Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptıranlar çok sinsi ve silindir bir siyasetin tasarımcılarıdır."

Erdoğan'ın adaylığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı ile ilgili açıklamalar konusunda Bahçeli, "Milli birliğin ve kardeşliğin adresi Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı’dır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olamayacağını iddia edenler hukuk cahili, dış tazyik ve destekli ayak takımıdır. Aynı şekilde 14 Mayıs tarihi dikkate alındığında, 31 Mart 2022 tarihinde kabul edilip 6 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 7393 sayılı Kanun ile seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin seçimlerde geçerli olamayacağını açıklayanlar demokrasi kaçkını, hukuk tanımaz kifayetsizlerdir." dedi.

Editör: Haber Merkezi