Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde 12 Nisan'da meydana gelen ve 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı teleferik kazasıyla ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi. Kepez Belediye Başkanı CHP'li Mesut Kocagöz'ün de aralarında bulunduğu 12 şüphelinin 27'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına 11 Haziran'da başlanacak.

İddianame Kabul Edildi

Teleferik işletmecisi ANET'in önceki Yönetim Kurulu Başkanı ve mevcut Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklu olduğu dosyada, 5'i tutuklu 12 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kaza ve Sonrası

Kaza, 12 Nisan'da Konyaaltı ilçesinde meydana geldi. Kazada 1 kişi yaşamını yitirirken, 7 kişi yaralandı ve teleferikte mahsur kalan 174 kişi 23 saat süren kurtarma operasyonuyla kurtarıldı. Kazadan sonra tutuklanan Mesut Kocagöz ve diğer 4 kişinin tutukluluğuna yapılan itirazlar reddedildi.

Bilirkişi Raporu ve İddianame

Kocagöz’ün avukatları, tutukluluğa tekrar itiraz etmek için bilirkişi raporunu bekledi. Bilirkişi raporunun dosyaya eklenmesinin ardından savcılık tarafından hazırlanan 36 sayfalık iddianame, Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. İddianamede, kazada hayatını kaybeden Memiş Gümüş dahil olmak üzere, 150 kişi müşteki olarak yer aldı.

Aydın'da orman yangınına müdahale eden uçak, Bafa Gölü'ne düştü Aydın'da orman yangınına müdahale eden uçak, Bafa Gölü'ne düştü

Asli ve Tali Kusurlular

İddianamede, Mesut Kocagöz, Ahmet Buğra Samsunlu, Edip Kemal Bahadır, Serdar Tezcan, Okan Erol, Serkan Yellice ve Suphi Kaplan'ın asli kusurlu; Orhan Karaoğlan, Kazım Kılıç, Hüseyin Ay, Özgür Ermiş ve Aziz Azizoğlu'nun ise tali kusurlu olduğu belirtildi. Savcılık, 12 şüphelinin "trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma" ve "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçlarından 27'şer yıla kadar cezalandırılmasını talep etti.

Yargılama Başlıyor

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek, sanıkların yargılanmasına 11 Haziran'da başlanacağını duyurdu. Bu dava, kamuoyunun dikkatini çekmiş durumda ve yargı süreci yakından takip edilecek.

Kaynak: DHA