CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarda, Üsküdar Belediyesi'ne ait araçların AKP'nin Üsküdar Belediye Başkanı ve aynı zamanda adayı Hilmi Türkmen'in seçim afişlerini asmak için kullanıldığını iddia etti.

Tanal, video ve fotoğraflarla desteklediği iddiasında, Üsküdar Belediyesi'ne ait araçların seçim sürecinde bir parti adayının afişlerini asmak için kullanılmasını eleştirdi.

Üsküdar'da yaşanan bu olayın yasalara aykırı olup olmadığı ve belediye kaynaklarının seçim çalışmalarında kullanılması hakkında daha fazla bilgi bekleniyor.

Soruşturma Çağrısı: Adil ve Eşit Seçim Ortamı İçin Gereklilik

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Tanal, "Bir AKP klasiği! İstanbul’da tüm kamu kaynakları, devletin imkanları, AKP belediye başkan adayları için kullanılıyor. Bu sefer Üsküdar’da suçüstü yakalandılar! Vatandaşın hizmetinde olması gereken Üsküdar Belediyesi’nin resmi araçlarıyla, mevcut Üsküdar Belediye Başkanı ve AKP Adayı Hilmi Türkmen’in fotoğraf ve imzasının işlendiği, 'Üsküdar Bilir, Gerçek Belediyecilik Ak Parti’dir!' sloganının yazıldığı afişler asıldı" ifadelerini kullandı.

Tanal ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"AKP’nin yeniden aday gösterdiği Hilmi Türkmen’in seçim afişlerinin ilçenin görünür noktalarına asılmasında, Üsküdar Belediyesi personeli kullanıldı. Belediyeler dahil, tüm kamu kurumlarının resmi araçları/iş makineleri, vatandaşlardan toplanan vergilerle alınmaktadır. Bu araçlar ilgili kuruma, kamu hizmetinin yerine getirilmesi için tahsis edilmektedir. Kamu kurumu araçlarıyla AKP Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen’in propaganda niteliğindeki tanıtım ve reklam afişleri asılamaz. Bu türden siyasi çalışmalar için resmi plakalı araç tahsis edilemez, personel görevlendirilemez. Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesine göre, 'Görevi kötüye kullanma' suçu işlenmiştir.

"Adil ve Eşit Seçim Yarışı Ortadan Kaldırılıyor"

Bu örnekte de görüldüğü üzere, adil ve eşit koşullardaki bir seçim yarışı ortadan kaldırılıyor. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın derhal soruşturma başlatması gerekiyor. Bu konunun takipçisi olacağız. Üsküdar’da, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a aykırı hareket ediliyor. 298 sayılı Kanun’un 62. maddesinde, 'Devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bağlı daire ve müesseseler, İktisadi Devlet Teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişiliklerinde memur ve hizmetli olarak çalışanların, ilan dağıtamayacağı' vurgulanmaktadır.

Yine Kanun’un 63. maddesinde, '62’nci maddede sayılanlarla, umumi menfaatlere hadim cemiyetler ve bunlarda görev almış bulunan memur ve hizmetliler seçimlerde de tarafsızlıklarını muhafaza etmek zorundadırlar' denilmektedir. Söz konusu Kanunun 63. maddesinin (a) ve (b) fıkrasında açık ve net şekilde şu vurgu yapılmaktadır:

AKP eski milletvekili Resul Tosun'dan Çarpıcı İddia: YRP adaylarını seçimden önce çekecek AKP eski milletvekili Resul Tosun'dan Çarpıcı İddia: YRP adaylarını seçimden önce çekecek

'Yukarıda yazılı olanların, 5830 sayılı kanunda yazılı yasak hükümleri saklı kalmak üzere seçim süresince:

a) Siyasi partilere veya adaylara her ne nam ile olursa olsun bağış ve yardımlarda bulunmaları,

b) Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç ve gereç ve imkanlarını siyasi bir partinin veya adayın emrinde veya herhangi bir siyasi faaliyette çalıştırmaları, kullanmaları veya kullandırmaları yasaktır.

"Yasal Adımlar Atılmalıdır"

Birinci fıkrada yazılı olanlarla, Bankalar Kanununa tabi teşekküllerin, siyasi bir partinin lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyuna tesir etmek maksadiyle her türlü yayınlarda bulunmaları yasaktır.

Kaynak: Gerçek Gündem