Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemilere yönelik ücretlerde yeni bir düzenleme yapacaklarını duyurdu.

Mevduat faizlerinde yüzde 1'in üzerinde reel faiz! Mevduat faizlerinde yüzde 1'in üzerinde reel faiz!

Uraloğlu, 7 Ekim 2022 tarihinde yapılan zamın ardından, 39 yıl sonra ilk kez bu tarihte ücretlerde güncelleme yapıldığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı kararıyla yeni bir güncelleme daha yapılacağını belirtti. 1 Temmuz 2024 itibarıyla Denizcilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ilgili kurumlarla yapılan çalışmalar sonucunda bu kararın alındığını vurguladı.

Boğaz geçiş ücretlerinin Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi hükümleri çerçevesinde belirlendiğini ifade eden Uraloğlu, daha önce 1983 yılından bu yana sabitlenen 0,80 dolarlık ücretin 7 Ekim 2022'de yapılan güncellemeyle 4,08 dolara çıkarıldığını, 1 Temmuz 2023'te ise 4,42 dolara yükseltildiğini belirtti. Şimdi ise 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren ücretin 5,07 dolara çıkarılacağını açıkladı.

Uraloğlu, bu güncellemelerle ücretlerin 2022 öncesine göre 6,3 kat artırılacağını, bu sayede devlet hazinesine döviz girişinin artırılacağını dile getirdi. Her yıl 1 Temmuz tarihinde bu güncellemelerin devam edeceğini ve Türk Boğazlarından elde edilen gelirlerle deniz emniyeti, güvenliği ve çevre emniyeti için gerekli altyapı ve sistemlerin sürekli olarak iyileştirildiğini belirtti.

Kaynak: KARAR