Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,77 değer kazanarak 9.693,46 puandan tamamladı. Endeks, önceki kapanışa göre 168,87 puan artış gösterdi ve toplam işlem hacmi 109,5 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 5,08, holding endeksi ise yüzde 1,45 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık sektörü olurken, tek kaybettiren ise yüzde 0,46 ile ticaret sektörü oldu.

Dolar/TL 32,25 düzeyinde işlem görüyor Dolar/TL 32,25 düzeyinde işlem görüyor

Analistler, küresel pay piyasalarında İsrail ile İran arasındaki gerilimin artabileceği endişesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izlendiğini belirttiler.

Dünya genelinde enflasyonla mücadelede önemli bir mesafe kat edilmesi gerektiği halde, Orta Doğu'daki tansiyonun emtia fiyatlarını oynaklaştırarak enflasyonist baskıyı destekleyebileceği endişesi bulunuyor.

İsrail ile İran arasındaki tansiyonun daha da yükselmesinin merkez bankalarının atacağı adımları etkileyebileceği endişeleri de fiyatlamaları zorlaştıran bir diğer unsur olarak görülüyor.

Haftaya yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı faiz kararı, tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranının takip edileceğini ifade eden analistler, yurt dışında ise ABD'de büyüme, kişisel gelir ve harcamalar, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, dayanıklı mal siparişleri, Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi, ABD ve Avrupa'da açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin izleneceğini belirtti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.700 ve 9.800 seviyelerinin direnç, 9.400 ve 9.300 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydeden analistler, yatırımcıların bu seviyeleri dikkatle takip etmeleri gerektiğini vurguladılar.

Kaynak: anadolu ajansı