Borsa İstanbul, yerel seçimlerin öncesindeki son işlem gününü artıda tamamladı. BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,69'luk bir değer kazancıyla 9.142,40 puandan kapattı. Bankacılık endeksi ve holding endeksi küçük düşüşler yaşarken, bilişim sektörü önemli bir artış gösterdi. ABD'de açıklanan veriler ve Paskalya tatili nedeniyle piyasalarda belirsizlikler devam ederken, analistler önümüzdeki haftanın yoğun veri gündemini ve teknik seviyeleri takip ediyor.

Borsa İstanbul, yerel seçimlerin öncesindeki son işlem gününü artıda tamamladı. BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,69'luk bir değer kazancıyla 9.142,40 puandan kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,38, holding endeksi ise yüzde 0,16 oranında düşüş yaşadı. Sektör endeksleri arasında bilişim sektörü yüzde 4,47'lik büyük bir artış gösterirken, menkul kıymet yatırım ortaklığı sektörü yüzde 1,23'lük bir düşüş yaşadı.

Hazine 31,7 milyar lira borçlandı Hazine 31,7 milyar lira borçlandı

ABD'de kişisel tüketim harcamalarındaki artış beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, Fed'in dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de beklentilere paralel olarak arttı. Ancak, analistler Fed'in faiz indirimine ne zaman başlayacağı konusundaki belirsizliklerin devam ettiğini belirtiyorlar. Paskalya tatili nedeniyle ABD, Avrupa ve Hong Kong'da piyasaların kapalı olduğu da göz önünde bulundurulmalı.

Önümüzdeki hafta, yurt içinde ve yurt dışında önemli veri açıklamaları bekleniyor. İmalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), enflasyon, hazine nakit dengesi gibi verilerin yanı sıra ABD'de istihdam raporu ve fabrika siparişleri gibi önemli veriler de piyasaları etkileyebilir. Teknik olarak, BIST 100 endeksinde 9.200 ve 9.350 seviyeleri direnç, 9.000 ve 8.900 puan ise destek konumunda bulunuyor.

Kaynak: ntv haber