Bulgaristan parlamentosu, bugün düzenlediği kapalı oturumda “defolu” olarak isimlendirilen Rus yapımı S-300 hava savunma sistemi füzelerinin Ukrayna’ya sevk edilmesine onay verdi. Genelkurmay Başkanı Emil Eftimov ile Hava Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Petyo Mirçev’in de milletvekillerine açıklama yaptığı kapalı oturumda, yapılan oylamada füzelerin Ukrayna’ya verilmesine karşı çıkan tek partinin Kremlin yanlısı Vazrajdane (Yeniden Doğuş) Partisi olduğu ve Bulgar Sosyalist Partisi’nin ise kapalı oturum sırasında meclisi terk ettiği bilgisi geldi.

BULGAR ORDUSU BU DURUMDAN NASIL ETKİLENECEK?

Yapay zekanın 'su' krizi Yapay zekanın 'su' krizi

Kapalı oturuma geçilmeden evvel yapılan konuşmalar sırasında Parlamento Savunma Komitesi Başkanı Hristo Gacev, bağışlanan S-300 füzelerinin çok eski ve hatta üreticinin dahi tamir edemeyeceği durumda olduklarını diile getirdi.

Milletvekillerine Ukrayna’ya bağış yapılna füzelerin Bulgar ordusunun savaşa hazırlık durumunu en ufak surette tesir etmeyeceği konusunda güvence veren Gacev, bağış yoluyla aslında kötü durumdaki cephanenin elden çıkarılması suretiyle Bulgar askeri personeline yönelik bir riskin sorunları gidermekte olduğunu söyledi.

 Gacev, ülkenin odaklanması gereken konunun yeni hava savunma sistemleri sağlaması olduğunu belirtti.

BAKANIN İSTİFASINI İSTEMİŞLERDİ

Teklif dün de Bulgaristan Parlamentosunun Savunma Komitesinde görüşülmüş ve 11’e karşı 4 oyla kabul edilmişti.

S-300 füzelerine ait konuşmalarda bazı vekiller, Savunma Bakanı Todor Tagarev’i ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye atmakla suçlamış ve bakanın istifasını istemişti.

Tagarev ise Bulgaristan’ın Ukrayna’ya askeri yardımının hava savunma sistemi içermediğini ve Bulgaristan’ın bağışının sadece tamir edilemeyecek durumda olan füzelerden oluştuğunu söylemişti.
Genelkurmay Başkanı Eftimov dün yaptığı duyuruda, S-300 hava savunma sistemi tarafından kullanılan 5V55R füzelerinin defolu oldukları için bunları bulundurmanın tehlikeli olduğunu ve bunların askeri personelin hayatını gözdağı verdiğini dile getirmişti.

Eftimov, bağışlanan füzelerin Bulgaristan’ın envanterindeki S-300 füzelerinin yüzde 3 ila 5’ini temsil ettiğini de kaydetmişti.(karar)

Editör: Haber Merkezi