'Asrın felaketi' olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde en ağır hasarı alan Hatay'da bir görüntü, yıkılan binaların nasıl usule aykırı yapıldığını açıkça gözler önüne serdi. Yıkılan binanın enkazında yapılan incelemelerde, kolonlardan köpük çıktı.

Korhan Berzeg'in Cesedi Bulundu: Balıkesir Valiliği Açıklama Yaptı Korhan Berzeg'in Cesedi Bulundu: Balıkesir Valiliği Açıklama Yaptı

"Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da tahribat içler acısı.

İki büyük deprem sonrasında büyük bir felaket yaşayan Hatay'da yıkılan binaların yanı sıra neredeyse hasar görmeyen bina kalmadı. Hatay'da yaklaşık 7 bin binanın tamamen yıkıldığı açıklandı.

Acı Gerçeği Ortaya Çıkardı

Depremde yaşanılan büyük yıkım, gözleri binalardaki yapım kalitesine çevirdi. Hatay'dan gelen bir görüntü ise, deprem bölgesinde yapılan bazı binaların usule uygun yapılmadığını gösteriyor.

Binanın Yarısı Beton Yarısı Köpük

Antakya'nın Odabaşı mahallesinde yıkılan Süleyman Mutlu ve Firüz Mutlu isimli iki apartmanın da taşıyıcı kolonların sağlam olmadığı, binanın yarısının beton yarısının köpük olduğu ortaya çıktı.

2.jpg

Yıkılan Binalardan Deliller Toplanıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yıkılan binalardan Cumhuriyet başsavcılıklarının soruşturmaları kapsamında beton, demir ve diğer malzemelerden deliller toplanıyor.

Alınan bilgiye göre, depremden etkilenen 10 ilde Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yıkılan binalarla ilgili soruşturmalar devam ediyor.

Başsavcılıkların talimatıyla, yıkılan binalardan delillerin toplanmasına başlandı.

Bu kapsamda başsavcılıkların görevlendirdiği görevliler, yıkılan binalardan incelenmek üzere beton, demir ve diğer malzemelerden örnekler alıyor.

İnceleme ve soruşturmaların ardından ihmali, kusuru ve sorumluluğu olanlar tespit edilerek yargı önüne çıkarılacak.

Kaynak: halktv.com.tr

Editör: Haber Merkezi