AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'da düzenlenen Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

AKP adayına tepki: 25 yıllık AKP'yi bıraktım AKP adayına tepki: 25 yıllık AKP'yi bıraktım

Deprem bölgesindeki kesinleşmiş hak sahibi sayısının 390 bin olarak netleştiğini belirten Erdoğan, Hatay'da 150 bine yakın hak sahibinin belirlendiğini ifade etti.

Bugün yalnızca 7 bin 275 hak sahibinin konutunun anahtarını teslim edeceklerini dile getiren Erdoğan, "Bu daha başlangıç. Depremzede, zarar gören şehirleri yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımız devam edecek. Amacımız takip eden dönemde her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmaktır" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasının önemli noktaları şu şekilde:

  • Depremin birinci yılında, Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybettiğimiz canların acısı ilk günkü gibi. 11 ilimiz, 124 ilçemiz, 7 bine yakın köy ve mahallemizde yıkıma yol açarken 14 milyon vatandaşımız doğrudan etkilendi.

  • Milletimiz bu acı ve bir o kadar da tarihi sınamayı başarıyla vermiştir. Asrın felaketini, asrın dayanışmasına dönüştürdük. Türkiye, tek yürek, tek bilek olmuş, milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuştur.

  • Deprem bölgesi genelindeki kesinleşmiş hak sahibi sayımız 390 bin olarak netleşti. Hatay'da 135 bin 589 konut, 15 bin 589 iş yeri, toplamda 150 bine yakın hak sahibi belirledik.

  • Temel atmanın üzerinden 1 yıl geçmeden inşaatları bitirme sözümüzü önemli ölçüde yerine getirerek, yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Devletlerine ve bize güvensin. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak.

Erdoğan'ın bu açıklamaları, depremzede vatandaşlara verilen sözlerin yerine getirilme sürecine ilişkin önemli bir adım olarak kaydedildi. (BirGün)

Editör: DS Haber