Afrika basınına yansıyan haberlere göre, deniz altı kablolarındaki hasar nedeniyle pazar günü birçok Doğu Afrika ülkesinde internete erişim sağlanamadı.

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesinde Tarım Arazisinde Yangın Kontrol Altına Alındı Çanakkale'nin Bayramiç İlçesinde Tarım Arazisinde Yangın Kontrol Altına Alındı

NetBlocks'un sosyal medya platformu X'ten aktardığı bilgilere göre, Afrika Deniz Altı Kablo Operatörü (SEACOM) hasar görmesi sebebiyle internet erişiminden en çok etkilenen ülkeler Tanzanya ve Hint Okyanusu'ndaki Fransa'ya bağlı Mayotte adası oldu.

Mozambik, Malavi ve Sierra Leone'nin internet arızasından orta düzeyde, Burundi, Somali, Ruanda, Uganda, Komorlar ve Madagaskar'ın ise kısmen etkilendiği belirtiliyor.

Tanzanya Bilgi ve Teknoloji Bakanı Nape Nnauye, arızaların Mozambik ile Güney Afrika arasındaki kabloların hasarından kaynaklandığını ifade etti.

Kenya'nın önde gelen telekom operatörlerinden Safaricom, internet kesintisini en aza indirmek için önlemler aldıklarını duyurdu.

Bu arızaların, mart ayı ortalarında birçok Batı ve Güney Afrika ülkesinde yaşanan benzer kesintilerin ardından gerçekleştiği biliniyor.

Kaynak: HABER GLOBAL