Dünya Bankası Türkiye'ye Çevre Dostu Projeler İçin 416 Milyon Dolarlık Kredi Sağlayacak Dünya Bankası Türkiye'ye Çevre Dostu Projeler İçin 416 Milyon Dolarlık Kredi Sağlayacak

Döviz kurlarındaki ve altın fiyatlarındaki belirgin yükseliş bugün piyasalarda dikkat çekiyor.

Bankalararası piyasada dolar kuru bugün yüzde 0,3'lük bir artışla 31,71 seviyesine yükselirken, Kapalıçarşı'da ise gün içinde dolar kurunun 33 TL seviyesinin üzerine çıktığı gözlemlendi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) haziran ayında faiz indirimine yönelik artan beklentiler, ons altın fiyatlarını destekliyor. Bu duruma döviz kurlarındaki artışın eklenmesi, TL bazında altın fiyatlarının hızla yükselmesine neden oluyor.

Bugün ons altın fiyatı tüm zamanların zirvesini görerek 2 bin 141 dolara yükseldi. Gram altın fiyatı da 2 bin 180 TL'yi aştı ve Kapalıçarşı'da gram altın 2 bin 300 TL seviyesinin üzerine çıktı.

Kapalıçarşı kaynakları, son günlerde vatandaşların altın talebinin arttığını, özellikle dünkü şubat enflasyon verilerinin yüksek gelmesinin ardından altın talebinde belirgin bir artış yaşandığını belirtti.

Bu durumun altın ticaretiyle ilişkili olarak fiziki dolar talebini de artırdığını ve dolayısıyla piyasada dolar kurunun bankalararası kurdan ayrıştığını ifade etti.

Kaynak: Sözcü