Türk vatandaşlarının yurt dışında gayrimenkul yatırımlarının 2023 yılında rekor seviyeye ulaştığına dair resmi veriler ortaya çıktı. Bu rekor yatırımlar arasında öne çıkan bir olay ise Dubai'de gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 136 milyon dolarlık bir rekor fiyatla satılan dairenin bir Türk vatandaşı tarafından satın alındığı iddia edildi.

YHT bilet fiyatlarına yüzde 25 zam yapıldı! YHT bilet fiyatlarına yüzde 25 zam yapıldı!

Dubai gayrimenkul piyasası kaynakları, SÖZCÜ'ye yaptıkları açıklamada, 136 milyon dolara (bugünkü kurla 4 milyar 392 milyon TL) bir Türk'ün satın aldığı dairenin ünlü yapay takımada Palm Jumeirah'da Nakheel firması tarafından geliştirilen Como Residences projesinin teras katı olduğunu belirtti.

Projenin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, söz konusu dairenin henüz inşaat aşamasında olduğu ve 2027 yılında tamamlanması planlandığı ifade edildi.

Daire, 300 metre yüksekliğinde 71 katlı ve 76 daireli rezidansın teras katında bulunuyor. 360 derece deniz manzarasına sahip olan dairenin 22 bin metrekarelik bir alana sahip olduğu ve beş yatak odasına sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca, terasa özel bir havuzun da bulunduğu, satış işlemlerine Dubai merkezli Provident Estate ajansının aracılık ettiği kaydediliyor.

Como Residences projesindeki dairelerin başlangıç fiyatının 5,7 milyon dolar olduğu öğrenildi. Bu satın alım, Dubai'de bir Türk vatandaşının gerçekleştirdiği en pahalı gayrimenkul yatırımlarından biri olarak kayıtlara geçti. Önceki rekor ise yaklaşık 114 milyon dolarlık bir satış ile belirlenmişti.

Kaynak: Karar