Gazze'de ölü sayısı 35 bin 386'ya ulaştı Gazze'de ölü sayısı 35 bin 386'ya ulaştı

Kuzey Kore lider Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le düzenleyeceği zirve için nadiren yaptığı yurt dışı ziyaretlerinden birini gerçekleştirdi ve Rusya'ya gitti.

ZIRHLI TRENLE RUSYA’YA GİTTİ

Japonya'nın Kyodo ajansının ismi paylaşılmayan bir Rus yetkiliden aktardığına göre, Kim'in zırhlı treni Rusya'nın uzak doğu topraklarına Kuzey Kore'den ana giriş olan Khasan istasyonuna gitti.

Kim-Putin görüşmesinin Doğu Ekonomik Forumu'nun yapılacağı Rusya'nın liman kenti Vladivostok'ta gerçekleşmesi bekleniyor. Putin de Vladivostok'a ulaştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, yaptığı video açıklamada, Kim'in Rusya ziyareti ve Putin'le görüşmesinin amacının iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek olduğunu belirtti.

UKRAYNA'NIN İŞGALİ İÇİN SİLAH SAĞLANACAK

Görüşme, Batı'nın Pyongyang'ın Rusya'ya Ukrayna'yı işgalinde kullanmak üzere silah sağlama kararı vermesinden endişe duyduğu bir dönemde gerçekleşiyor.

ABD'nin silah satışının olası sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamayla ilgili Peskov, "Bildiğiniz gibi komşuluk ilişkilerimizde bizim için Rusya ve komşusunun çıkarları önemlidir, Washington'ın uyarıları değil" şeklinde konuştu. ABD, geçen günlerde yaptığı açıklamada, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah müzakerelerinin aktif olarak ilerlediğini belirtirken, Kim Jong Un'u, ülkesinin Rusya'ya Ukrayna'da kullanılacak silah sağlaması durumunda bedel ödeyeceği konusunda uyardı.

PANDEMİDEN SONRA İLK YURT DIŞI SEYAHATİ

Kuzey Kore resmi devlet haber ajansı KCNA'ye göre, Kim'e ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Choe Sun-hui'nin yanı sıra savunma sanayi ve askeri ilişkilerden sorumlu komünist parti yetkilileri de eşlik ediyor.

Cephanelik sanayi departmanı direktörü Jo Chun-ryong'un heyette yer alması, silah sağlanmasının gündeme gelebileceği yorumlarını güçlendirdi.

Bu ayrıca Kim'in 4 yıl sonra ve koronavirüs pandemisinin ardından gerçekleştirdiği ilk yurtdışı seyahati oldu.

Kim, son olarak 2019'da, ABD ile Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması için yapılan görüşmelerin çökmesinin ardından yine Vladivostok'a bir yurt dışı ziyareti gerçekleştirmişti. Bu Kim'in Putin'le yaptığı ilk zirveydi. (karar)

Editör: Haber Merkezi