Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Danişment ve Koruklu köylerinde, tarım arazilerinin bozulması gerekçesiyle 'Tiny House' adı verilen taşınabilir evlerin yıkımı sırasında olaylar çıktı.

Edirne Valiliği'nin köy muhtarlarına gönderdiği genelgeyle Saros Körfezi'nde ve bölgedeki köylerde bulunan 'Tiny House' evlerinin yıkılacağı duyurulmuştu. Ancak yıkım sırasında yapı sahipleri ve destekçileri arasında gerginlik yaşandı.

Yıkımı engellemek isteyen bazı vatandaşlar ile jandarma ekipleri arasında arbede yaşandı. Jandarma, olaya müdahale ederek bazı yapı sahiplerini gözaltına aldı.

AKOM İstanbulluları uyardı: Saat verildi AKOM İstanbulluları uyardı: Saat verildi

Vatandaşlar, yapılan yıkımlara tepki göstererek araçlarının plakalı ve ruhsatlı olduğunu belirtti. Ancak Valilik, tarım arazilerinde 'Tiny House'ların izinsiz olarak yapıldığını ve yıkım kararlarının yasal olduğunu savundu.

Yaşanan olayların ardından Edirne Valiliği İl Özel İdaresi bir açıklama yaparak, yapıların kaldırılmasını ve izinsiz yapılaşmanın önlenmesini vurguladı. Ancak bazı yapı sahiplerinin uyarılara rağmen yapılarını kaldırmadığı ifade edildi.

Kaynak: milliyet