HDP, TİP, Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan (SMF) oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanı adayı konusundaki tutumunu netleştirdi. 

Ankara’da Dünya Ticaret Merkezi'ndeki basın toplantısında cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tutumunu HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan okudu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan aday çıkarmayacaklarını açıkladı: 

''Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek adam yönetimine karşı tarihsel sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Ülkede demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin, toplumsal adaletin gerçekleşmesi için yoksulluğa, yolsuzluğa, talana ve ranta dayalı bir yönetimi sürdürmüş olan bu iktidardan, büyük tahribatın sorumlularından hesap sorma konusunda kararlıyız. Bu nedenlerle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.''

''Milyonlarca yurttaşın taleplerini ve özlemlerini görmezden gelen bir kişinin kazanma şansı olmayacaktır''

Buldan, açıklamasının devamında depremden önce aday çıkaracaklarını fakat değişen şartlarla birlikte bu kararlarından vazgeçtiklerini ifade etti. 

Fatih Karagümrük, Türkiye kupasında Galatasaray'ı eledi Fatih Karagümrük, Türkiye kupasında Galatasaray'ı eledi

''Türkiye’nin çatışmaya değil aklı selim olanı uygulayarak barışmaya; toplumsal ve siyasal sorunlarımıza kalıcı, gerçekçi ve kapsayıcı çözümler üretmeye ihtiyacı var. Toplumu kutuplaştıran, gerginlik çıkaran, iç ve dış düşmanlar yaratarak huzursuzluğu büyüten, milyonlarca yurttaşın taleplerini ve özlemlerini görmezden gelen bir kişinin kazanma şansı olmayacaktır.''

HDP, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü

Önceki gün Meclis'te Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eş genel başkanları ve partililer ile bir araya gelmişti. Sonrasında kameraların karşısına geçen Kemal Kılıçdaroğlu, kayyım uygulamaları, parti kapatmalar anadil ve Kürt meselesinin çözümüne dair açıklamalar yapmıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise görüşmenin neden Meclis’te yapıldığına değinerek, Kürt meselesinin çözüm adresinin Meclis olduğuna vurgu yapmıştı.

Kaynak: tr.euronews.com
Editör: Haber Merkezi