Türkiye'nin ekonomik değişikliklerle dünyanın en pahalı ülkeleri arasına girmesi alışveriş turizmi ve yurt dışı alışverişlerde belirgin etkilere yol açıyor gibi görünüyor. Döviz kurlarındaki artış ve kontrol edilemeyen enflasyon, ürün fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu. Bu durum, özellikle yabancı turistlerin Türkiye'deki alışveriş alışkanlıklarını olumsuz etkiliyor. Geçmişte Türkiye'yi alışveriş cenneti olarak gören yabancıların harcamaları son iki yılda ciddi oranda azalmış durumda.

Öte yandan, Türk vatandaşlarının yurt dışından alışveriş yapma eğiliminde bir artış olduğu gözlemleniyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, yurt dışından yapılan alışverişlerin sayısı ve tutarı rekor seviyelere ulaşmış durumda. Bu durum, Türkiye'deki yüksek fiyatların yerli tüketicileri yurt dışında alışveriş yapmaya yönelttiğini gösteriyor.

TÜİK verilerine göre, enflasyonist baskılar nedeniyle Türk vatandaşlarının yurt dışına alışveriş için seyahat etme sayısında da bir artış yaşanıyor. Geçen yıla göre %40 artışla 455 bin kişi yurt dışına alışveriş yapmak amacıyla seyahat etmiş. Bu durum, Türkiye'nin fiyatlarının Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olduğunu ve bu nedenle yurt dışında alışverişin daha cazip hale geldiğini gösteriyor. Bu ekonomik değişikliklerin, alışveriş turizmi ve yerli tüketicilerin harcama tercihleri üzerindeki etkileri önemli bir gündem maddesi olarak devam edecektir.

Mevduat faizlerinde yüzde 1'in üzerinde reel faiz! Mevduat faizlerinde yüzde 1'in üzerinde reel faiz!

Kaynak: KARAR