Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı değerlendirmede, partinin ciddi bir oy kaybı yaşadığını ve bu kaybın temel sebebinin 10 ay önce AK Parti’ye oy veren seçmenlerin bu sefer sandığa gitmemesi olduğuna işaret etti.

31 Mart yerel seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, AK Parti'nin oy oranlarının yüzde 44.3'ten yüzde 35.5'e, Cumhur İttifakı olarak ise yüzde 51.6'dan yüzde 40.5'e gerilediği vurgulandı. Erdoğan, oy kaybının büyük kısmının AK Parti seçmeninden kaynaklandığını belirtti ve bunun nedenlerini ele aldı.

Tokat'taki depremin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı Tokat'taki depremin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı

Yapılan değerlendirmeye göre, oy kaybının aday belirleme süreci ve seçim kampanyasında yaşanan eksikliklerden, teşkilat ve adayların performansındaki düşüşe kadar birçok faktörden kaynaklandığı belirtildi. Ayrıca, yüksek enflasyon, Kovid-19 salgını ve Gazze krizi gibi dış politika meselelerinin de oy kaybında etkili olduğu ifade edildi.

Erdoğan, emeklilerin enflasyon sebebiyle yaşadığı refah kaybına da dikkat çekerek, hükümetin bu konuda atılan adımlara rağmen beklenen sonucu alamadığını ifade etti. Ayrıca, parti içindeki kibir ve egonun da sorun oluşturduğunu vurguladı ve bu durumun çözümü için gereken adımların atılacağını belirtti.

Son olarak, Erdoğan, partinin geleceği için milletin verdiği mesajın önemine vurgu yaparak, yapılan hatalardan ders çıkarılması gerektiğini ve milletle olan bağların güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, 22 yıllık birikimin ve mücadelenin heba edilmemesi gerektiğini vurguladı ve partinin yeniden yapılanması için gerekli adımların atılacağını sözlerine ekledi

Kaynak: SPUTNİK