Erdoğan, "Biz Cumhur İttifakı olarak aynı duruşumuzu, aynı dayanışmamızı devam ettireceğiz. Cumhur İttifakı bir Altılı Masa değildir," diyerek ittifakın sağlam ve kararlı duruşunu vurguladı. Parti sözcüsü Ömer Çelik'in yaptığı açıklamaların da bu duruşu pekiştirdiğini belirtti.

Sinan Ateş davasında 10 sanık tahliye edildi Sinan Ateş davasında 10 sanık tahliye edildi

Yumuşama ve Kibarlık Mesajı

CHP ile yapılan iade-i ziyaretin ardından CHP'den gelen açıklamalara değinen Erdoğan, "Biz siyasete bir yumuşama, bir kibarlık getirelim dedik. Ancak bu kibarlıktan anlamayanlar çeşitli açıklamalar yaptı,"

Türkiye bu yeni dönemde yeni anayasayı gündemine almak suretiyle bir adım atabilir. Bizim bu ziyaretleri yapmamızın altında yatan gerçek de “her ne kadar ters görünse de CHP ile de böyle bir anayasa yapma başlığı altında buluşabilir miyiz?” arayışıydı. Teklifimizi yaptık. Onlardan “niye olmasın” noktasına gelen bir yaklaşım gördüm. Fakat iki gün sonra ortaya maalesef arzu etmediğimiz bir yaklaşım çıkınca bu durum da bizi üzmedi değil.

- Türkiye’nin artık darbe anayasası ayıbından kurtulması gerekiyor. Bu, siyaset kurumunun ve Meclisin millete karşı asli görevidir. Hiçbir siyasi parti bu yükümlülükten kaçamaz. Gerek Meclis Başkanımız Numan Kurtulmuş’un girişimleri, gerek bizim temaslarımız, artık yeni anayasa için adım atmanın zamanının geldiğini ortaya koymuştur.

- Mevcut anayasada birtakım değişiklikler yapılmış olması, darbe ruhunun anayasamızdan silindiği anlamına gelmiyor. Kaldı ki 1982 yılından bu yana dünya değişti, Türkiye gelişti ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. Milletin ihtiyaçlarına tam hizmet eden ideal anayasa bu millete siyasetin borcudur. şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Sözcü