İstanbul Eyüpsultan'da meydana gelen trafik kazasında ölüme sebebiyet verdikten sonra ABD'ye kaçan 17 yaşındaki sürücü T.C. ve annesi Eylem Tok, Boston'da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Duruşma 18 Haziran'da

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ülkemize iade talebimiz kapsamında ABD'de yakalanarak gözaltına alınan şüpheli Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, Boston'da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştır. Tutukluluğun gözden geçirileceği duruşma, 18 Haziran'da yapılacaktır. Bu duruşma sonrası başlayacak iade yargılaması sürecini yakından takip edecek, şüphelilerin ABD'den ülkemize iadeleri için gerekli girişimlerimizi sürdüreceğiz" dedi.

Eylem Tok Hangi Suçtan Yargılanacak?

Yazar Eylem Tok'un hangi suçlardan yargılanacağı merak konusu oldu. Haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Avukat Bedia Teymur, Tok'un kaza yerinde yaralıların cep telefonlarını alarak yardım çağırmalarını engellediğini, bunun sonucunda bir yaralının hayatını kaybettiğini ve bu durumun "ölüme taksirle sebebiyet verme" suçunu oluşturduğunu belirtti. Teymur, "Suçluyu kayırma, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 283. maddesinde düzenlenmiş bir suç tanımıdır. Buna göre, suç işleyen bir kişiye, araştırma, yakalanma, tutuklanma veya hükmün infazından kurtulması için imkan sağlayan kimse, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" ifadelerini kullandı.

Van Gölü'nde İki Kişi Boğularak Hayatını Kaybetti Van Gölü'nde İki Kişi Boğularak Hayatını Kaybetti

Olayın Geçmişi

Eyüpsultan'da 1 Mart'ta seyir halindeki üç ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken, aynı yönde ilerleyen iki araçtan biri bu araçlara çarpmıştı. Kazada yaralanan beş kişiden Oğuz Murat Acı hayatını kaybetmişti.

Kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü T.C., olay yerine gelen annesi Eylem Tok'un aracıyla buradan uzaklaşıp annesiyle birlikte önce Mısır'a, ardından da ABD'ye gitmişti. Şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakı, Adalet Bakanlığı tarafından ABD yetkili makamlarına iletilmişti. Bir süredir aranan iki isim dün yakalandı.

Kaynak: HABERLER.COM