ABD Merkez Bankası (Fed), bugünkü toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranını 23 yılın zirvesinde sabit tutma kararı aldı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısında federal fonlama faiz oranı yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit kaldı.

Fed, beşinci toplantısında da faiz oranlarını değiştirmeme kararı alarak önceki kararlarına uygun davrandı. Piyasa beklentileri, bugünkü toplantıda faiz oranlarının sabit tutulacağı yönündeydi.

Fed'in bir sonraki faiz kararı 1 Mayıs'ta açıklanacak. Mart 2022'den bu yana gerçekleştirdiği 17 toplantının 11'inde toplamda 525 baz puanlık faiz artışı yapan Fed, faiz oranlarını 23 yılın zirvesinde tutmaya devam ediyor.

ABD'de yıllık tüketici enflasyonu, Haziran 2022'de yüzde 9 ile 1981 sonrası en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Ancak, Haziran 2023'te yüzde 3'e gerilemişti ve şubatta yüzde 3,2 olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon da şubatta yüzde 3,8 olarak kaydedildi.

Fed'in açıklama metninde, istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve enflasyonun yüksek seyrini sürdürdüğü belirtildi. Açıklamada, enflasyonun hedefe doğru gitmesi durumunda faiz indirimi olmayacağı ifade edildi.

IBAN ile ödeme uyarısı vatandaşları korkuttu: Birbirlerini ihbar ediyorlar IBAN ile ödeme uyarısı vatandaşları korkuttu: Birbirlerini ihbar ediyorlar

Fed'in büyüme beklentisi 2024 yılı için yüzde 1,4'ten yüzde 2,1'e yükselirken, uzun dönemde büyüme beklentisi yüzde 1,8'de kaldı. İşsizlik oranı beklentisi ise 2024 yılı için yüzde 4,0'a geriledi.

Fed kararı sonrası altın fiyatları ve ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizi gerilerken, Euro/dolar paritesi yükseldi.

Editör: Ds Haber