Taksim Meydanı'ndaki Feminist Gece Yürüyüşü, polis ablukası altında gerçekleşti. Metro istasyonları geçici olarak kapatılırken, Pangaltı metro istasyonunda izdiham yaşandı.

Kadınlar, yasağa rağmen Taksim'de Feminist Yürüyüş'ü düzenlemeye çalıştılar. 

Taksim İlk Yardım Hastanesi'nin önünde toplanan kadınlar, "İsyan" sloganları atarak meydana doğru yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanı'na çıkan tüm sokaklar kapatılırken, şarkıcı Gülşen'in konser kostümleri nedeniyle hedef gösterilmesi dikkat çekti. Kadınlar, "Yurtta aşk cihanda aşk" şarkısını söyleyerek yürüyüşlerini sürdürdüler ve polise "barikatı aç" çağrısı yaptılar.

İstanbul Valiliği'nin yasağına rağmen Beyoğlu sokakları kadınlar tarafından dolduruldu. İstiklal Caddesi'nden kadınlar drone ile görüntülenirken, kalabalığın büyüklüğü dikkat çekti.

Kadınlar yasak dinlemedi; Bize eşitlik, özgürlük yoksa onlara da huzur yok - Resim : 2

Kadınlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın afişine bakarak "Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor" sloganı attı.

Taksim'de kadınlar, "Sadece 22 yıldır değil, kendimizi bildiğimizden beri, yüzyıllardır mücadele vermiş, erkeklere direnmiş kadınlardan aldığımız güçle mücadele ediyoruz" şeklinde bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada, feminist mücadele ile erkek egemenliğine ve patriyarkaya karşı direnişin devam edeceği vurgulandı.

Ankara'da KPSS Heyecanı: Adaylar Ter Döktü, Aileler Dışarıda Bekledi Ankara'da KPSS Heyecanı: Adaylar Ter Döktü, Aileler Dışarıda Bekledi

Kadınlar, yaşadıkları zorluklara ve patriyarkal sisteme karşı direnme kararlılıklarını dile getirirken, feminist dayanışmanın gücüne vurgu yaptılar. Ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları mücadelesinin önemi üzerinde durdular. 

Kaynak: Gerçek Gündem