Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı iken tutuklanan ve 7,5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra dün tahliye olan Gültan Kışanak, Diyarbakır'a döndü. Kışanak, cezaevinde tutulan siyasi arkadaşlarına selam göndererek, "Eksik geldik, tüm arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşuncaya kadar biz de özgür değiliz. Kobanê bir vicdan sorunudur" dedi.

Dün tahliye olan ve Diyarbakır'a gelen Gültan Kışanak'ı, Kobani davasında 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Devrim Demir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Doğan Hatun ve Serra Bucak gibi isimler karşıladı.

Kışanak, yaptığı konuşmada, "Eksik geldik, tüm arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşuncaya kadar biz de özgür değiliz. Kobanê bir vicdan sorunudur. Sonrasında Kobanê kumpas davası olarak önümüze getirildi. Hâlâ da böyle devam ediyor. Bir kez daha biz vicdanı ve vicdansızlığı tartma, anlama ve görme imkanı gördük. Bu mücadelede vicdan kazandı. Tıpkı Kobanê’nin kazandığı gibi. Kobanê kumpas davası da hak ettiği gibi tarihin çöp sepetine atılacak. Biz de bütün arkadaşlarımızı özgürlüğüne kavuşturacağız. Hep birlikte gelip Amed’e özgürlük halayına duracağız. Bugün eksiğiz, bugün biraz yaralıyız. Arkadaşlarımız kalbimizde, mücadelemiz de bizimle birlikteler. Onlar da böyle istiyor" ifadelerini kullandı.

Kışanak ayrıca, davada 30 yıl hapis cezasına mahkum edilen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın selamlarını da ileterek, "Figen başkanın herkese, halklarımıza çok çok selamları var. ‘Direnerek, bugünlere geldik. Bundan sonrada böyle devam edeceğiz’, dedi. Bugün mesajını sizler de gördünüz. ‘Kimse yüzünü eğmesin’, diyor. Bizim için verilen karar bir mücadele gerekçesidir. Tabi ki hepimiz üzüldük, haksız, hukuksuz karar, kumpasın devamı niteliğindedir. Bunu aşacağız. Amed’e bütün arkadaşlarımızın selamını mücadele umutlarını getirdim" şeklinde konuştu.

Suriyeli keskin nişancı öldürüldü! Suriyeli keskin nişancı öldürüldü!

Diyarbakır'daki karşılamanın ardından Kışanak ve beraberindekiler, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İl Örgütü binasına geçti. Burada coşkulu bir şekilde karşılanan Kışanak, destekçilerine teşekkür etti ve birlikte sloganlar attı.

Kaynak: Birgün