İsrail'den BM'ye Reisi için Saygı Duruşu Tepkisi: Hitler Anılacak mı? İsrail'den BM'ye Reisi için Saygı Duruşu Tepkisi: Hitler Anılacak mı?

İsrail ordusunda kayıplar olduğu iddia edildi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde İsrail ordusuna ait 28 askeri araca saldırdığını duyurdu.


Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin birçok yerinde İsrail ordusuna ait hedeflere saldırı düzenlendiği belirtildi.


Açıklamada, son 24 saatte Gazze'de tüm cephelerde İsrail ordusuna ait 28 askeri aracın saldırıya uğradığı, bu araçların bir kısmının tamamen, bir kısmının ise kısmen imha edildiği belirtildi.


Açıklamada İsrail ordusunda kayıplar olduğu vurgulandı.


Açıklamada ayrıca İsrail'deki hedeflere çok sayıda roket atıldığı belirtildi.


İsrail'in Gazze işgalinde son durum


Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı "İsrail'in Filistinlilere ve onların kutsal değerlerine, özellikle de Mescid-i Haram'a yönelik devam eden ihlallerine yanıt" iddiasıyla küresel bir saldırı başlattı. Aksa". İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne saldırarak yoğun hava bombardımanları başlattı.


İsrail'de 7 Ekim'de düzenlenen saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldürüldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı. İsrail ordusunun açıklamasına göre Gazze Şeridi'ne karadan düzenlenen saldırılarda 75, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.


Gazze hükümetine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 15.899'a yükseldi; bunların 6.150'den fazlası çocuk ve 4.000'den fazlası kadındır.


İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 257 Filistinli hayatını kaybetti.


İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin sığındığı Gazze'deki onlarca hastanenin kampüslerine veya ana binalarına, onları tahliye etmek için saldırdı. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlendi.


Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.


İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyindeki saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, sınırda Hizbullah'la yaşanan çatışmalarda 89 Hizbullah üyesi öldürüldü.


Hamas ile İsrail arasında esir değişimi anlaşması


İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlük "insani ara" verilmesine ilişkin anlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (08.00 Türk Lirası) yürürlüğe girdi ve ardından 3 gün daha uzatıldı.


İsrail ile Hamas arasında varılan esir değişimi anlaşması kapsamında Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli tutuklu, İsrail hapishanelerinden 240 Filistinli tutuklu serbest bırakıldı.


İsrail ordusu, 1 Aralık'ta "insani duraklamanın" sona ermesinden kısa bir süre sonra Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara yeniden başladı.(haberler.com)

Editör: Haber Merkezi