Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, 6 Şubat 2023'teki depremlerin ardından kimliği belirlenemeyen 193 cenazeden alınan DNA örneklerinin eşleşme olmadığını belirtti. Başsavcı Çelikkol, "Hatay'da yakınlarına ulaşamayan ve DNA örneği vermeyenler varsa ilgili kişilerin ikamet ettikleri en yakın adliyeye başvurarak, DNA incelemesi ve biyolojik örnek alınması için müracaat etmeleri gerekmektedir" dedi.

Hatay Adliyesi Konferans Salonu'nda gazetecilerle bir araya gelen Çelikkol, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Çelikkol, Hatay il merkezinde (merkez Antakya ve Defne ilçeleri) 17 bin 615 insanın deprem nedeniyle vefat ettiğini belirtti.

Yapılan ölü muayene işlemleri sonucunda ilk etapta 2 bin 18 kişinin kimlik bilgilerinin tespit edilemediğini ancak gerçekleştirilen tahkikatlar dahilinde, biyolojik örnek veren 708 kişi ile yapılan inceleme ve tanık beyanları sonucunda 1825 kişinin kimlik tespiti yapılarak cenazelerin yakınlarına teslim edildiğini ifade etti.

Çelikkol, vücut bütünlüğü bozulmuş 193 cenazenin DNA örneklerinin alındığını ancak eşleşme yapılamadığını belirtti. Depremde Hatay'da yakınlarına ulaşamayan ve DNA örneği vermeyenlerin ilgili kişilerin ikamet ettikleri en yakın adliyeye başvurarak, DNA incelemesi ve biyolojik örnek alınması için müracaat etmeleri gerektiğini vurguladı.

İstanbul'da Tramvay Kazası: Topkapı'da Yaya Tramvayın Altında Sıkıştı İstanbul'da Tramvay Kazası: Topkapı'da Yaya Tramvayın Altında Sıkıştı

Başsavcı Çelikkol, ayrıca depremlerde kentin merkez Antakya ve Defne ilçelerinde yıkılan binalardaki yapım kusurlarıyla ilgili 113 kişinin tutuklandığını söyledi.

Ayrıca, afetlerde Hatay Adliyesi ve Hatay ceza infaz kurumlarında görev yapan 32 personelin de yaşamını yitirdiğini kaydetti. Başsavcılıklar tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Çelikkol, "Deprem Suçları Soruşturma Bürosunda 22 bin 581 soruşturma dosyası açılmıştır.

Yapılan inceleme ve tespitler sonucunda bunlar bina bazlı değerlendirilerek, birleştirme sonucu bu dosyalar 3 bin 522 dosyaya dönüştürülmüştür" açıklamasında bulundu.

Kaynak: sözcü