Milli Savunma Bakanlığı: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi Milli Savunma Bakanlığı: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi

Depremin ardından oluşan enkazlarla birlikte toz bulutlarının etkisinin arttığını ifade eden Dr. Nural, özellikle astım ve alerjik reaksiyonları olan hastalarda öksürük, burun akıntısı, hapşırma, deri döküntüleri ve kaşıntı gibi belirtilerin arttığını söyledi. Hastaların tedavilerini aksatmamalarını ve dışarı çıkarken maske takmalarını önerdi.

Dr. Nural, toz bulutlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine de dikkat çekerek, çocukların ve yetişkinlerin iyi beslenmelerinin önemini vurguladı. Protein içeren besinlerin tüketilmesini ve bol sıvı alımını önerdi. Ayrıca dışarı çıkarken giyilen kıyafetlerin eve sokulmaması ve yıkanması gerektiğini belirtti.

Hastaların inatçı öksürükler yaşadığını ve özellikle deprem sonrasında bu tür şikayetlerin arttığını dile getiren Dr. Nural, asıl tedavinin etkenden uzaklaştırmak olduğunu vurguladı.

Kaynak: Milliyet