İris Cibre'nin boykot çağrısı: Fahiş yemeğe BOYKOT İris Cibre'nin boykot çağrısı: Fahiş yemeğe BOYKOT

İmamoğlu'nun 'HIZRAY'ından müjdeli haber: Beylikdüzü-Pendik mesafesi 55 dakikaya indi


İBB Başkanı İmamoğlu, uzun süredir üzerinde çalıştıkları "HIZRAY" projesinin müjdesini verdi. Yeni nesil ekspres metro olarak tasarlanan HIZRAY'ın Beylikdüzü'nden Sabiha Gökçen Havalimanı'na 55 dakikada ulaşacağını söyleyen İmamoğlu, "Günde ortalama 1,5 milyon, yılda ise 550 milyon civarında yolcu taşıyacak."

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da görev yapan toplam 54 başkonsolos ve yardımcılarıyla Beyoğlu'ndaki Haliç Kongre Merkezi'nde bir araya geldi. Burada bir açıklama yapan İBB Başkanı İmamoğlu, "HIZRAY" müjdesini verdi. İmamoğlu, bir süredir üzerinde çalıştıkları HIZRAY'ın uzunluğunun 74,5 kilometre olacağını ve her şeyin yer altında olacağını söyledi.

'BEYLİKDÜZÜ'DEN SABİHA GÖKÇEN 55 DAKİKA OLACAK'

Yeni projeleri hakkında detaylı bilgi veren İmamoğlu, HIZRAY sayesinde Beylikdüzü'nden Sabiha Gökçen Havalimanı'na yolculuğun 55 dakikaya düşeceğini söyledi.

İmamoğlu, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu

İstanbul Metrosu projelerine odaklanmamızın ana nedenlerinden biri çevrenin korunmasına olumlu etkisidir. İstanbul'un halk otobüsü işletmecisi İETT, günde 4 milyon otobüs ve metrobüs seferi gerçekleştiriyor. Aynı zamanda toplu taşıma kullanıcılarının %77'si İETT hizmetlerini kullanıyor. İstanbul'u 2050 yılına kadar sıfır karbonlu ve iklime dayanıklı bir şehir haline getirmek için sürdürülebilir kentsel hareketliliği sağlamalıyız. Dolayısıyla hedefimiz İstanbul'a raylı sistem ağırlıklı bir kentsel altyapı kazandırmaktır.

HIZRAY, Avrupa ve Anadolu yakasındaki mevcut ve yapımı devam eden metro hatlarını doğu-batı ekseninde bağlayarak mevcut metro hatları arasında yolcu transferini en kısa ve basit şekilde sağlayacak.

PROJELER NASIL FİNANSE EDİLİR?

Peki bu projeleri nasıl finanse edeceğiz? Bu konuda önemli mesafeler kat ettik ve etmeye devam ediyoruz. Son olarak çevre dostu planlarımızı gerçeğe dönüştürmek için geçen hafta Türkiye'nin ilk yerel yönetim yeşil tahvilini Londra Borsası'nda toplam 715 milyon dolar tutarında 5 yıl vadeli olarak ihraç ettik. Gün sonunda İBB tahvillerine 2,6 milyar dolarlık talep geldi. Londra pazarlarında 2023 talep rekorunu aştık. İstanbul'un kentsel diplomasi platformlarında uluslararası bir marka olduğunu da biliyoruz. Kurucusu ve daimi sekreteri olduğumuz “B40 Balkan Şehirleri Ağı” kurulduğu günden bu yana 55 Balkan şehrini kapsamayı başardı. İstanbul'dan sonra geçici dönem başkanlığını yürüten Atina, Ocak ayında görevini Tiran'a bırakacak. İstanbul, Ekim 2023'te dünyada ilk kez düzenlenen Megaşehirler Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı. 9 megakentin katıldığı bu ilk toplantıda kentsel hizmetlerin finansmanındaki iyi uygulamalarımızı paylaştık. Bir sonraki toplantının Sao Paulo'da yapılması bekleniyor. Her iki şehrin diplomatik platformunun liderleri bize uluslararası dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

2023 DERSLERLE DOLU BİR YIL OLDU

Türkiye'nin 2023 yılına deprem felaketiyle başladığını hatırlatmak isterim. 2023 yılı bizim için hem hüzünlü hem de derslerle dolu bir yıl oldu. Genel seçim yenilgimiz, üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisi'nde bir değişim sürecini başlattı. Özetle; Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutladığımız 2023 yılı bizim için zorluklarımızdan ders aldığımız, kendimizi sorguladığımız, kendimizi yeniden tanımladığımız öğretici bir yıl oldu. 2024 yılının ilk günlerinden itibaren Mart ayındaki yerel seçimlere daha fazla odaklanacağız. Bu vesileyle, ikisi pandemi döneminde olmak üzere beş yıllık sürecimizde İstanbul'da değişimin nasıl başladığını kısaca anlatmak istiyorum.


'İBB TARİHİNDE BİR İLK'

90 bine yakın kadromuzla gece gündüz 16 milyon İstanbulluya hizmet veriyoruz. Haziran 2019'dan bu yana enflasyonun neden olduğu fiyat artışlarından kaynaklanan ek maliyetler ortaya çıktı. Üretim maliyetlerimizde, işçilik maliyetlerimizde, inşaat maliyetlerimizde nereden bakarsanız bakın 4-5 kat artış oldu. Ancak kur ve fiyatlardaki bu anormal artışlara rağmen akılcı finans yönetimiyle İstanbul genelinde büyük ve ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.(karar)

Editör: Haber Merkezi