İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir gün kala, iki muhafazakar aday yarıştan çekildi. Şehit ve Gaziler Vakfı Başkanı Emir Hüseyin Kadızade Haşimi, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, devrim güçlerinin birliğini korumak ve diğer muhafazakar adayların birleşmesi amacıyla adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Kadızade Haşimi, "Devrim güçlerinin birliğini korumak amacıyla ve bazı alimlerin talebiyle adaylıktan çekiliyorum" dedi.

Diğer aday Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ise yaptığı açıklamada, "Yasal rekabet süresinin sonuna kadar kaldım ancak Reisi'nin yolunu devam ettirmek her şeyden daha önemli.

Celili ve Kalibaf'tan talebim birlik olmaları, devrimci güçlerin taleplerini karşılıksız bırakmamaları ve üçüncü Ruhani hükümetinin kurulmasını engellemeleri" ifadelerini kullandı.

Trump'a Suikast Girişimi: Saldırganın Kimliği Açıklandı Trump'a Suikast Girişimi: Saldırganın Kimliği Açıklandı

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından 28 Haziran’da yapılmasına karar verilen 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerine artık sadece bir gün kaldı.

İki adayın çekilmesiyle birlikte seçim yarışı, muhafazakar cephede Said Celili, Muhammed Bakır Kalibaf ve Mustafa Purmuhammedi, reformist cephede ise Mesud Pezeşkiyan arasında devam edecek.

Seçimlere bir gün kala Celili ve Kalibaf arasında bir anlaşmanın sağlanarak bir adayın daha çekilmesi bekleniyor.

Kaynak: BirGün