Moskova'da Navalni'nin Cenaze Töreninde Rus Yönetimi Aleyhine Sloganlar Atıldı Moskova'da Navalni'nin Cenaze Töreninde Rus Yönetimi Aleyhine Sloganlar Atıldı

İsrail sürekli Gazze'yi bombalıyor

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin çeşitli yerlerinde gece boyunca düzenlediği saldırılarda çok sayıda Filistinliyi öldürdü.


Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Nusayrat mülteci kampındaki iki evi bombalaması sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bir evi bombalaması sonucu 3 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.


İsrail ordusu, Gazze şehrinin Tuffe, Daraj ve Şucaiyye mahalleleri ile Han Yunus'un doğusundaki El Fuhari, Huzaa ve Absan bölgelerine top atışlarıyla saldırdı.


İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya mülteci kampının merkezine fosfor bombalarıyla ağır saldırı düzenledi.


Sivil savunma ekipleri, İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle çok sayıda ölü ve yaralının enkaz altında kaldığını, bunları enkazdan çıkarmanın zor olduğunu söyledi.


İsrail güçleri Gazze Şeridi'nde doktorlar ve ambulans çalışanlarının da aralarında bulunduğu 35 sağlık çalışanını tutukladı. ​​


- İsrail'in Gazze işgalinin son durumu


Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı "İsrail'in Filistinlilere ve onların kutsal değerlerine, özellikle de Mescid-i Haram'a yönelik devam eden ihlallerine yanıt" iddiasıyla küresel bir saldırı başlattı. Aksa". İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne saldırdı ve yoğun hava bombardımanları başlattı


İsrail'de 7 Ekim'de düzenlenen saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldürüldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı. İsrail ordusunun verilerine göre Gazze Şeridi'ne karadan düzenlenen saldırılarda 82, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze hükümetine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 7.112'si çocuk ve 4.885'i kadın olmak üzere 16.248'e yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 262 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin sığındığı Gazze'deki onlarca hastanenin kampüslerine veya ana binalarına, onları tahliye etmek için saldırdı. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlendi.

Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyindeki saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, sınırda Hizbullah'la yaşanan çatışmalarda 89 Hizbullah üyesi öldürüldü.

- Hamas ile İsrail arasında tutuklu değişimine ilişkin anlaşma

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlük "insani ara" verilmesine ilişkin anlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (08.00 Türk Lirası) yürürlüğe girdi ve ardından 3 gün daha uzatıldı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir değişimi anlaşması kapsamında Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli tutuklu, İsrail hapishanelerinden 240 Filistinli tutuklu serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, 1 Aralık'ta "insani duraklamanın" sona ermesinden kısa bir süre sonra Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara yeniden başladı.(haber global)

Editör: Haber Merkezi