Netanyahu ABD Kongresi'nde Alkışlandı Dışarda Protesto Edildi Netanyahu ABD Kongresi'nde Alkışlandı Dışarda Protesto Edildi

İsrail ordusu, Gazze-Mısır sınırı boyunca uzanan ve "Philadelphia Koridoru" olarak bilinen bölgenin tamamı üzerinde "operasyonel kontrol" kurduğunu açıkladı. 14 kilometre uzunluğundaki koridorun büyük kısmında fiziksel olarak bulunan İsrail birlikleri, kıyıya yakın küçük bir bölümü ise gözetleme ve ateş gücüyle kontrol ediyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 236 gündür sürerken, bu hamle Hamas'ın Mısır'dan silah kaçakçılığı yapmasını engellemeyi amaçlıyor. İsrail ordusu, tespit edilen tünellerin yıkılmaya başlandığını ve Mısır'ın bölgedeki gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini belirtti.

Mısır'dan Uyarı

Ocak ayında Mısır, Gazze ile Mısır'ı ayıran ve Selahaddin Koridoru olarak da bilinen Philadelphia Koridoru'nun işgal edilmesinin "ciddi bir tehdit" oluşturacağını açıklamıştı. Mısır, İsrail'in bu yöndeki adımlarının iki ülke ilişkilerine zarar vereceği uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: cnn türk