İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılması ve sunduğu şarkılar üzerindeki tartışmalar devam ederken, Avrupa'da İsrail'in yarışmadan men edilmesi çağrıları artıyor. İsrail'in Eurovision'a katılmak için sunduğu ikinci şarkının da siyasi mesaj içerdiği gerekçesiyle reddedildiği belirtildi.

İsrail'in "Ynet" haber sitesinde yer alan ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırılan habere göre, Avrupa Yayın Birliği (EBU) İsrail’in yarışmaya katılmak için sunduğu ikinci şarkıyı da geri çevirdi. "Dance Forever" adlı şarkıda da İsrail’in yarışmaya sunduğu ilk şarkı "October Rain" gibi Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının 7 Ekim'deki saldırısına atıf yapıldığı belirtildi.

İkinci şarkının da siyasi içerikli olduğu için reddedildiğinin belirtildiği haberde, iki şarkının da yarışmaya birlikte sunulduğu kaydedildi.

Haberde, konuya dair bilgisi olan İsrailli kaynakların EBU ile çözüm bulma arayışlarının devam ettiği ancak olumlu bir sonuca ulaşma noktasında "karamsar" olduklarını söylediği de aktarıldı.

İki Gözüm Ahmet: Sürgün filmi gişe rekoru kırdı İki Gözüm Ahmet: Sürgün filmi gişe rekoru kırdı

Öte yandan, İsrail devlet televizyonu KAN'dan yapılan açıklamada, Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar'ın EBU’dan İsrail’in yarışmaya sunduğu ilk şarkının onaylanması talebinde bulunduğu belirtildi.

Bu gelişmelerin yaşandığı bir ortamda, Fransa'da 2023 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Fas asıllı Kanadalı şarkıcı La Zarra'nın, İsrail'in şarkı yarışmasından men edilmesi çağrısında bulunması ve diğer ülkelerden gelen benzer talepler dikkat çekiyor. 

Kaynak: Cumhuriyet