İstanbul-Sivas aktarmasız ekspres Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın ilk seferi, düzenlenen bir törenle 08.40'ta başladı. Bu önemli etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın ve AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler gibi önemli isimler katıldı.

Boyraz, yaptığı konuşmada, demir yollarının Türkiye için ekonomik ve sosyal hayatının ötesinde tarihi ve stratejik bir öneme sahip olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası yük ve yolcu taşımacılığında stratejik bir konuma sahip olduğunu vurguladı.

Boyraz, son 22 yılda demir yollarına ciddi yatırımlar yapıldığını ve hat uzunluğunun artırıldığını dile getirdi. Ayrıca, ülkenin yüksek hızlı tren işletmeciliğiyle tanıştırıldığını ve bu alanda önemli adımlar atıldığını belirtti.

Hatay'da Otomobilde Yangın Çıktı Hatay'da Otomobilde Yangın Çıktı

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın açılmasının ardından, Sivas'ın yüksek hızlı tren ağına bağlanmasıyla, Sivas, Ankara ve Kırıkkale gibi şehirlerde yaşayan milyonlarca insanın seyahat deneyiminde büyük bir dönüşüm yaşandı.

Boyraz, artık Sivas'tan İstanbul'a aktarmasız hızlı tren seferleri düzenleneceğini ve bu sayede daha fazla insanın yüksek hızlı trenle seyahat edebileceğini açıkladı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Yalçın ise, yüksek hızlı tren seferlerinden bugüne kadar 85 milyon yolcunun faydalandığını ve bu sayının daha da artacağını söyledi. İstanbul-Sivas hattındaki seferlerin 7 saat 18 dakika süreceğini belirtti.

İstanbul-Sivas ve Sivas-İstanbul ekspres yüksek hızlı tren seferleri, Sivas'ın 13.00'te hareket eden trenleriyle İstanbul'a ve İstanbul'un 08.40'ta hareket eden trenleriyle Sivas'a ulaşacak. Bu yeni hızlı tren hattı, Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Arifiye ve Pendik gibi önemli noktalarda duraklayacak.

Kaynak: DÜNYA