İstanbul'da 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle yapılan gösterilere yönelik olarak üçüncü kez düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 27 kişi tutuklandı.

Bursa'da 'Yan Bakma' Kavgası: Bilal Türkmen Hayatını Kaybetti, İki Şüpheli Tutuklandı Bursa'da 'Yan Bakma' Kavgası: Bilal Türkmen Hayatını Kaybetti, İki Şüpheli Tutuklandı

Bu gelişme, 21 Mayıs sabahı gerçekleştirilen operasyonların ardından geldi.Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların adliyeye getirildiği ve savcılık ifadelerinin tamamlandığı belirtildi.

Ardından, nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen 27 kişinin sorguları üç ayrı sulh ceza hakimliği tarafından dokuzar kişilik gruplar halinde yapıldı ve tüm sanıklar tutuklandı.

Tutuklamanın Gerekçesi

Gözaltına alınan kişilerin, 1 Mayıs İşçi Bayramı gösterileri sırasında Saraçhane'den Taksim'e yürümek istemeleri ve bu sırada meydana gelen olaylarla ilgili oldukları belirtiliyor. Tutuklama kararlarının gerekçeleri, genellikle kamu düzenini bozma, yasadışı gösteri düzenleme veya katılma gibi suçlamalar çerçevesinde değerlendiriliyor.

Kaynak: Cumhuriyet