İstanbul, Kocaeli ve Kars'ta eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, esnafa baskı ve şiddet uygulayarak iş yerlerini yağmalamaya çalışan silahlı suç örgütüne yönelik kapsamlı bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında yakalanan 14 şüpheliden 12'si tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Operasyonun Detayları

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Yunanistan'da firari olan ve Maltepe'de galerici olarak tanınan M.B. isimli kişinin liderliğindeki silahlı suç örgütünün, Maltepe, Tuzla, Pendik ve Gebze ilçelerinde faaliyet gösteren esnafa baskı ve şiddet uygulayarak haksız kazanç elde etmeye çalıştığı tespit edildi. Örgütün nitelikli yağma, suça azmettirme, kasten yaralama, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, mala zarar verme ve tehdit suçlarını işlediği belirlendi.

MSB: Irak'ın kuzeyinde 9 terörist etkisiz hale getirildi MSB: Irak'ın kuzeyinde 9 terörist etkisiz hale getirildi

Eş Zamanlı Operasyonlar

28 Mayıs Salı günü sabah erken saatlerde İstanbul'da 18, Kocaeli'nde 11 ve Kars'ta 1 olmak üzere toplam 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda 14 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlar sırasında çeşitli suç unsurları da ele geçirildi.

12 Şüpheli Tutuklandı

Gözaltına alınan şüphelilerden 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 12 şüpheli ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Operasyonun ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, örgütle mücadele kapsamında operasyonların devam edeceği ve suçluların adalet önünde hesap vermesi için tüm adımların atılacağı vurgulandı.

Bu operasyon, özellikle Maltepe, Tuzla, Pendik ve Gebze'deki esnafa yönelik baskı ve şiddetin sona erdirilmesi açısından büyük bir önem taşıyor. Suç örgütüne karşı yürütülen bu kararlı mücadele, vatandaşların güvenliğini sağlamak adına atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Dha