Boğaz Köprüsü'nü kapatan şahsın ifadesi alındı: Pişman değilim Boğaz Köprüsü'nü kapatan şahsın ifadesi alındı: Pişman değilim

İstanbul'da, mayıs ayında fiyatı önceki aya göre en çok artan ürün köprü geçiş ücreti oldu, en çok düşen ürün ise sivri biber olarak belirlendi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), mayıs ayında kentte perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünlerin değişim oranlarını açıkladı. Buna göre, İTO'nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 üründen 147'sinin perakende fiyatı artarken, 21 ürünün fiyatı düştü, 74 ürünün fiyatı ise değişmedi.

Mayıs ayında ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yer alan köprü geçiş ücreti, yüzde 60 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Mayıs ayının zam şampiyonu olan köprü ücretlerine yıl başından bu yana ise yüzde 182'ye varan zam geldi.

Son olarak mayıs ayında yüzde 60 zamlanan 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki tek yön geçiş ücretlerine yıl başından bu yana yüzde 182,4 zam yapıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde tek yön geçiş ücretine gelen zam ise yüzde 157,9'u buldu. Avrasya Tüneli'nde ise son zam oranı yüzde 40, birikimli zam oranı ise yüzde 111,3 oldu.

Diğer yandan, fiyatında artış yaşanan bazı ürünler şöyle belirlendi: kültür eğitim ve eğlence harcamaları grubundan yüzde 43,75 ile bilimsel ve edebi kitap, yüzde 37,12 ile şehir şebeke suyu, giyim harcamaları grubundan yüzde 29,62 ile kadın iç çamaşırı, gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubundan yüzde 26,68 ile limon, ev eşyası harcamaları grubundan yüzde 23,92 ile ütü, giyim harcamaları grubundan yüzde 16,18 ile erkek iç çamaşırı, gıda harcamaları grubundan yüzde 15,90 ile kabak, yüzde 13,71 ile çikolata ve ev eşyası harcamaları grubundan yüzde 13,20 ile çamaşır suyu.

Kaynak: t24